Tutumlu yaşam için kıymetli ipuçlarını sizler için paylaştığımız paramkiymetli.com’da 2018’in son günlerine yaklaşırken geçtiğimiz yıl neler paylaştık, hangi konular öne çıktı, kısaca özetlemek istedik. Her yıl olduğu gibi 2019 yılının da harcamalarınızı bilinçli yapacağınız, tutumlu bir yıl olmasını dileriz. İşte 2018 başlıklarımızdan öne çıkan konulardan bazıları…

Alışveriş Bağımlılığı

Tutumlu olmanın önüne geçen en büyük nedenlerden biri, kurtulamadığımız alışveriş bağımlılığı. İnternetten kolay sipariş vermenin de etkisiyle alışveriş tuzağına çok hızlı bir şekilde düşebiliyoruz. Bunun önüne geçebilmek için önce bu sorunla yüzleşmek ve kabullenmek gerekiyor. İkinci adımda paranızı nasıl harcadığınızı anlayın ve bütçe yapın. Ardından kendinize sınırlar koyun ve ihtiyacınız olan şeyi almaya kararlı olun. Son olarak her boş anınızda alışverişe dalmamak için kendinize bir hobi edinin.

Kredi Notu

Kişinin tüm finansal geçmişinin Kredi Kayıt Bürosu tarafından toplanarak analiz edilmesinin sonucunda oluşan kişiye özel puana kredi notu deniyor. Bu konu size önemsizmiş gibi görünse de kredi notu araç sahibi olmaktan ev kiralamaya kadar pek çok konuda sizi finansal anlamda kısıtlıyor. Bu yüzden kredi notunuzda hata olup olmadığına, faturalarınızı zamanında ödediğinize, başkasıyla olan ortak hesabınıza mutlaka dikkat edin. En önemlisi ise borçlarınızı düşürmeye ve kredi kartınızı bilinçli kullanmaya çalışın.

Harcama Takibi

Ekonomik durumunuzda düzeltme yapmak istiyorsanız küçük ya da büyük fark etmeksizin tüm harcamalarınızı takip ve analiz edebilmek gerekiyor. İlk olarak faturalarınızı yan yana getirin ve inceleyin. Ayrıca gün boyunca yaptığınız ufak harcamaların da takibini yapın. Günlük harcamanızı toplam paradan çıkartarak kaydetmek bu konuda pratik bir çözümdür. Son olarak yine de nereye kaç para harcadığınızı takip edemiyorsanız, her hafta başı paranızı, harcayacağınız miktarlara bölerek her birini birer zarfa koyun. Özetle, paranızı üzerinde etiketler bulunan zarflara paylaştırın ve bu miktarlara sadık kalın.

Ekonomik Tatil

Ekonomik anlamda dara düştüğümüzde refleks olarak yaptığımız ilk şey tatil planlarını rafa kaldırmak oluyor. Ancak verimli bir iş hayatı ve sağlıklı bir zihin için tatile gitmek şart. O yüzden tatil planınızı iptal etmek yerine ekonomik hale getirmenin yollarına bakın. Bunun için nasıl bir tatil türü istediğinize karar verin ve tatil süresini belirleyin. Ardından ayrıntılı bir rota çizin ve her günü saati saatine planlayın. Daha önce o rotayı seçen ve gidip görmüş arkadaşlarınıza danışmak da ekonomik anlamda bir öngörü sahibi olmanızı sağlar.

2019 yılında da tutumlu olmak ve birikim yapmak için paramkiymetli.com adresindeki makalelerimizi takip etmeye devam edin!

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
1