30’lu Yaşlarda Daha Başarılı Olmak İçin, 20’li Yaşlarda Yapılması Gereken 10 Şey

Önceki yazılarımızda 20’li yaşların artık “yeni ergenlik” olarak görüldüğünü söylemiştik. Halbuki 20’li yaşların gelecek şekillendirmedeki önemi ve yaşamımızdaki en önemli yaş dilimlerinden biri olduğu aşikar. 30’un gelişi 20’li yaşlardan belli oluyorken, harekete geçme zamanıdır diyor ve başarı için 10 maddeyi aşağıda sıralıyoruz:

  • Artık bir yetişkin olduğunuzun farkına varın: 25 yaşına geldiyseniz ve kendinizi yetişkin biri olarak hissedemiyorsanız, tehlike çanları çalıyor demektir. Sorumluluk alın, sorumluluk sahibi olun. Aklınıza hemen büyük görevler gelmesin. Bir sokak hayvanını sahiplenmeyi deneyin!
  • Bankaya ufak da olsa bir miktar para koyun ve o para yokmuş gibi davranın: Birikime başlamak için mutlaka bir işe girmiş olmanız gerekmiyor. Harçlıklarınızdan yapacağınız birikimler, işe başladıktan sonra yapacağınız birikimler için güzel bir antrenman olacaktır.
  • Kitap okumak alışkanlığınız olsun: Okulu bitirmekle öğrenmek bitmiyor. Yaşadığınız sürece öğreneceğiniz bir sürü şey olduğu gibi, 30’lu yaşların yoğun temposunda bir adım öne çıkabilmek için kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.
  • Gündemi takip edin: Hayatı anlamak için, gerçekçi olabilmek ve bakış açısı oluşturabilmek için gündemi ve önemli olayları takip etmek çok önemli, gözünüz ve kulağınız her daim açık olsun.
  • Hobilerinizi keşfedin: Nelerden hoşlanıyorsunuz? Sizi mutlu eden, kendinizi iyi hissettiren şeyler neler? Bunları keşfetmek 30’lu yaşlardaki mücadelede nefes almanızı sağlarken bir yandan da sevdiğiniz mesleği yapmak için size ilham verecektir.
  • Uyumlu bir insan olun: Artık isyankar hallerinizin doğal karşılanabileceği dönemler geride kaldı. İş hayatındaki başarınızın büyük bir bölümü iletişim becerilerinizin kuvvetli olmasına bağlı. Arkadaşlarınız, aileniz ve çevrenizdekilerle uyum içinde olmaya çalışın.
  • Ek gelir yaratın: 20’li yaşlar blog yazmak, özel ders vermek gibi işler yapıp, para kazanmak için en müsait yaşlar. Unutmayın, şimdiden edindiğiniz bu meslek, 30’lu yaşlarda harika bir ek gelir kaynağı olabilir.
  • Uzmanlık alanı geliştirin:“Ne iş olsa yaparım abi” devri bitti. Devir ne istediğini bilenlerin ve bu konuda uzmanlaşanların devri. Kendinize bilgi yatırımı yapın, iş hayatında tercih edilen olmak kolay değil.
  • Giyim tarzınızı oluşturun: Günlük hayatta spor kıyafetlerinizi  bir rafa kaldırmanın zamanı geldi. Tarz sahibi olmak ve iyi giyinmek her yaşta önemli ama 30’lu yaşlarda güzel ve uyumlu giyinmenin önemi daha da artacak.
  • Borçlanmayın, varsa borçlarınızdan kurtulun: Hayalleriniz olduğunu biliyoruz ama istediğiniz bir çok şeye sahip olmak için acele etmeyin, 20 li yaşlar öğrenme, uzmanlaşma; 30’lu yaşlar kendini geliştirme, para kazanma ve yatırım yapma yaşlarıdır.

Ve en önemli maddelerden biri… Hangi yaşta olursanız olun “Sevin, sevilin” 🙂  ve 20’li yaşların kıymetini en az paranızın kıymeti kadar bilin. Yeni yazımızda görüşmek üzere!

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
11