Aceleden, yanlış seçimlerden, tedbirsizlikten veya dalgınlıktan dolayı gün içinde yaptığımız bir sürü Gereksiz Harcama bir yandan bizi kızdırıyor, bir yandan da yaşatarak öğretiyor. Boşa gitmesin paralar dediğimiz gereksiz harcamalarda ilk 7 maddeyi sıralıyoruz.

  • “Ben inanın fark etmemişim” isimli trafik cezası: Birçoğumuz bilinçli şoför olduğunu, kurallara uyduğunu düşünürken, bir anlık dalgınlık trafik ihlaline neden olabiliyor. “Ben turuncu ışıkta geçtim veya inanın memur bey işaret tabelasını görmedim” demek yetmiyor. Ceza geliyor, para gidiyor.
  • “Kasko mu? Yaptırırız bir ara” harcaması: Aracınızı satın aldınız, e tabi para da harcadınız. Şimdi yola çıkma zamanıdır. Kaskonun vakti var, yaptırırsınız bir ara, nasılsa iyi bir sürücü var karşımızda (!).  Durduk yere ufak bir kaza veya beklenmeyen bir arıza kabusunuz olmasın. Kaskonuz aktif, yolunuz açık olsun.
  • “İndirimde kalmaz, ben hemen alayım” yanılgısı: Bir hafta önce aldığınız kıyafetin, yarı fiyatına düştüğünü gördüğünüz o an, tam bir hayal kırıklığı. Ürünü beğenir beğenmez indirimde kalmaz endişenizi anlasak da, çözüm mümkün. Satış görevlisine yaklaşan indirim tarihi var mı diye sormaya ve ürünü ayırtmak için şansınızı denemeye ne dersiniz?
  • Hesap işletim ücretlerinin damlaya damlaya göl olması: Bankaların kestikleri hesap işletim ücretlerini takip edenlerin sayısı azken, bir de zamanında açılıp artık kullanılmayan hesaplar için ücret alınması bir hayli can sıkıcı. Bankaların çağrı merkezlerini arayın ve kullanmadığınız hesapları kapatın diyor, göle akıtılan damlaların sizde birikmesini diliyoruz.
  • Bir harcama fobisi olarak “Çilingir” Hizmeti: Ah o bir anlık dalgınlık, yetişmemiz gereken yerler yok mu… Kapıyı dışarıdan kapatır kapatmaz “ Eyvah, anahtar” nidalarıyla baş başa kaldığımız veya daha kötüsü eve döndüğümüze kapıda kaldığımız durumlar… Hepimiz bu anlarda kendimize kızıyoruz. O halde evden çıkarken sakinleşmenizi, güvenlik ve tedbir amaçlı tüm önlemleri aldığınızdan emin olmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Harcama olmayan para kaybı “Para Düşürmek”: Para düşürmek/kaybetmek, aceleden veya özensizlikten kaynaklanan, insanın içini en çok acıtan durumlarda liste başı. Cüzdanınıza koymak için vakit harcamadığınız ve cebinize sıkıştırdığınız paranın haber vermeden sizi terk etmesine izin vermemelisinizJ
  • Üç gün tatil, beş ay taksit: En çok gitmek istediğiniz yerde üç gün tam pansiyon konaklama, hem de beş taksit fırsatı yakalamışken, bu yalancı fırsatı değerlendirmek için kendinizi hemen kandırmanız an meselesi. Üç gün sefa için, 150 gün cefa pek mantıklı gelmiyor kulağa. Yaza kadar süreniz var, o halde tatil paranızı şimdi biriktirmeye başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Paranız kıymetliyken, paranız cebinizde kalsın ve ihtiyaçlarınız için harcansın diyor, iyi haftalar diliyoruz.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
21