Gardırobunuz etiketini bile çıkarmadığınız kıyafetlerle mi dolu? Buzdolabınızdaki yiyecekleri unutup kendi kendine çürümeye mi terk ediyorsunuz? Arkadaşlarınızdan çok mağaza görevlilerini mi görüyorsunuz? Öfkelendiğinizde ya da sevindiğinizde yani her duygu değişiminde soluğu alışveriş merkezinde mi alıyorsunuz? Bu soruların hepsine ya da birçoğuna cevabınız evet ise üzgünüz ama siz de bir alışveriş bağımlısı olabilirsiniz. Peki bu bağımlılıkla başa çıkmanın yolları neler?

Durum tespiti yapın ve sorunla yüzleşin

Her bağımlılık gibi alışveriş bağımlılığından kurtulmanın da temeli, durumun farkına varmak ve bir sorun olduğunu kabul etmekten geçiyor. Bağımlılığınızın ne zaman başladığını, nasıl geliştiğini ve arkasında yatan sebeplerin neler olduğunu araştırın. Hangi ruh halinin sizi alışverişe yönlendirdiği sorusunun yanıtını verdiğinizde, çözüme bir adım yaklaşacaksınız.

Paranızı nasıl harcadığınızı anlayın

Maaşınızı aldıktan bir hafta sonra kendinizi borç isterken buluyorsanız ve kredi kartı ekstreniz sizi her ay şaşırtıyorsa bir defter edinin ve her kuruşu nasıl harcadığınızı not alın. Harcamalarınızı mutfak, eğlence, giyim-kuşam gibi bölümlere ayırmak ve ayıracağınız bütçeyi önceden belirlemek de tasarruf yapmanıza yardımcı olacak. Tabii ki ayırdığınız bütçeyi aşmamanız da gerekiyor.

Kendinize sınırlar koyun

Tasarruf yapmanın yolu iradeli olmaktan geçiyor. Bunu yapmaya kendinize kurallar koyarak başlayabilirsiniz. Kendinize, alışverişi ayda birle sınırlamak, yalnızca indirimdeki ürünleri satın almak ya da internetten alışveriş yapmamak gibi kurallar koyun. Yanınızda nakit para taşımak ve kredi kartıyla alışveriş yapmamak da iyi bir yöntem.

İstediğiniz değil ihtiyacınız olan şeyi almaya kararlı olun

Alışveriş yaptıktan sonra pişman oluyor ama tasarruf yapmakta da zorlanıyorsanız bunu engellemek için ihtiyacınız olan şeyi almak konusunda kararlılık göstermelisiniz. Alışverişe gittiğinizde kendinize almak istediğiniz şeye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını sorun. Elbette işin püf noktası kendinize karşı dürüst olmak! Ürünü satın almak için bahaneler üretmeden gerçekten ihtiyacınızın olup olmadığını ölçün, tartın.

Kendinize bir hobi edinin

Alışveriş bağımlılığının sebeplerinden biri de ilgi alanınızın olmaması ya da zayıf kalması olabilir. Yeni bir hobi edinmek, yani farklı uğraşlar edinmek bu bağımlılıkla savaşmanın en güzel yollarından biri. İlgi alanınıza uygun olan herhangi bir aktiviteyi düzenli olarak yapmak hem hayatınızı düzene sokacak hem de alışveriş yapma isteğinizi dizginleyecektir. Bu sayede sosyalleşerek tasarruf yapabilirsiniz.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım