Alışveriş sepetini doldurduktan sonra kasaya vardınız ve kasiyer size o meşhur soruyu sordu: “Nakit mi kredi kartı mı?” Açıkçası bu iki ezeli rakip arasındaki mücadele yıllardır devam ediyor ve ortada belirli bir kazanan yok. Her ikisi için de gayet geçerli tartışmalar ortaya atılırken biz sizin için ikisinin de avantajlarını sıralamak istedik.

Nakit Ödemenin Avantajları

– Kredi kartı uluslararası anlamda geçerli olsa da nakit her zaman en güvenilen ödeme şekli. Gittiğiniz yerde asla şöyle bir cümle duymazsınız: “Üzgünüz, nakit kabul etmiyoruz”. O yüzden dünyanın neresinde olursanız olun nakit parayla alışveriş yapabilirsiniz.
– Dokunabilirsiniz: Bazen göremediğiniz parayı harcamak daha kolaydır. Halbuki cüzdanınızda bir tomar nakit para varsa alışveriş yaparken bu paranın nasıl azaldığını görürsünüz. Bu yüzden nakit ödeme yapmak gereksiz harcama yapmanızı önleyebilir.
– Faiz ya da komisyon yok: Nakit parayla alışveriş yapmanın en güzel yanı sadece aldığınız şey için ödeme yapmanızdır. Faiz oranları ya da kredi kartı komisyonu gibi konular sizi ilgilendirmez.
– Güvenli: Kredi kartları sizin kişisel finansal bilgilerinizin anahtarı gibidir, yani kredi kartınızı çaldırırsanız başınız sahtekarlarla belaya girebilir. Nakit ise bu anlamda güvenlidir.

Kredi Kartı İle Ödemenin Avantajları

– Büyük harcamalar: Yeni bir televizyon ya da akıllı telefon almak istediğinizde kredi kartınız olmadığını düşünün. Alışveriş yapmak için aylarca para biriktirmeniz ve beklemeniz gerekir. Kredi kartı size alışverişten sonra ödemeyi uzun vadeye yayma imkanı sunar.
– Takip imkanı: Nakit ödemenin bir problemi, eğer tüm fişleri biriktirmiyorsanız paranın nereye gittiğini takip edemezseniz. Kredi kartı ekstresi ise size harcamalarınızın takibini adım adım sağlar. Böylece bütçeniz hakkında genel bir fikre sahip olup ona göre tasarruf yapabilirsiniz.
– Ödüller: Kredi kartının sunduğu ödüller sizi daha çok alışveriş yapmaya teşvik edebilir, ancak bütçenizi bilir ve sorumlu davranırsanız alışverişinizin karşılığında hediye puan ve uçak bileti gibi hediyeler kazanabilirsiniz.

Konu paraya gelince önerilerimizi duymak için Paramkiymetli.com adresindeki yazıları takip etmeyi unutmayın!

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım