Yapılan harcamalarda her zaman dikkatli olan ve az çok demeden bir kenara para koyarak zor zamanlarda imdada yetişen annelerden öğrenecek çok şeyimiz var.

İşte sayısız yöntemle ev bütçesini kontrol eden ve birçok harcamadan tasarruf edilmesini sağlayan annelerden birkaç öneri…

Giysilerinizi tamir edin, küçük düzenlemelerle yenileyin

Eskiyen, yıpranan, delinen, zarar görmüş giysilerinizi toz bezi yapmak için acele etmeyin, çöpe atmayın. Çeşitli yamalar kullanarak eskimiş kıyafetlerinizi tamir edip onlara yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Modası geçmiş giysilerinize eklemeler yaparak, keserek, dikerek modaya ayak uydurabilir, yeni kıyafet almanıza gerek kalmadan tazelenmiş bir gardıroba sahip olabilirsiniz.

Alışveriş Sezonlarına Dikkat Edin

Giysilerinizi yenilemenin ve tamir etmenin yeterli olmadığı durumlarda kıyafet alışverişi kaçınılmaz hale gelebilir. Alışveriş yaparken, genellikle herkesin alışveriş yaptığı tarihler yerine daha sakin zaman aralıklarını tercih ederek ihtiyaçlarınızı daha ucuza karşılayabilirsiniz. Mağazalarda yoğunluk yaşanan bayram dönemleri, yılbaşları ve harcamaların arttığı benzer dönemlerde büyük kampanyalar ve indirimler varmış gibi gösterilse de yaptığınız harcamalar diğer zamanlara göre daha fazladır. Ayrıca yaz sezonu alışverişi için kışın, kış sezonu için de yazın alışveriş yaparak dönemsel fiyat artışlarından etkilenmeden yeni kıyafetlerin sahibi olabilirsiniz.

Kendi Sebze ve Yeşilliklerinizi Yetiştirin

Mutfağınızda kullanabileceğiniz sağlıklı yeşillik ve sebzeleri kendiniz yetiştirmek için büyük bir bahçeye ya da balkona ihtiyacınız yok. Güneşli bir cam kenarı ve birkaç saksıyla yemeklerinize lezzet katacak bitkileri evinizde kendiniz kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Domatesten naneye, maydanozdan taze soğana birçok sebze ve yeşilliği kendiniz yetiştirerek keyifli bir şekilde mutfak giderlerinden tasarruf edebilirsiniz.

Altın Alıp Satın

Yastık altı altınları, altın günleri, özel günlerde takılan altınlar. Altın, yıllardır annelerin favori yatırım ve birikim aracı olmuştur. Siz de piyasaları takip edip altın fiyatlarındaki hareketlenmelere göre altın alıp satarak birikimlerinizi değerlendirebilir, gelir elde edebilirsiniz. Üstelik bunun için anneler gibi kuyumcu kuyumcu gezmenize gerek yok, günümüz koşullarında yerinizden kalkmadan cep telefonunuzdan ya da bilgisayardan kolaylıkla altın alıp satabilirsiniz.

Kendilerinden “nasıl tasarruflu olunur?” da dahil olmak üzere pek çok şeyi öğrendiğimiz, fedakar ve sevgi dolu tüm annelerimizin Anneler Günü kutlu olsun.

Bütçeniz Zora Düştüğünde Ek Gelir Elde Etmenin Yollarını öğrenmek için buraya buyrun!

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
21