Dünyanın en pahalı benzinlerinden birinin kullanıldığı Türkiye trafiğinde yakıt tasarrufu yapmak artık neredeyse bir zorunluluk haline geldi diyebiliriz. İşte aracınızı daha verimli ve ekonomik kullanmak için birkaç yakıt tasarrufu tavsiyesi…

Ani hız değişikliklerinden uzak durmaya çalışın

Ani hız değişimleri yapmak, aracınızın daha fazla yakıt tüketmesine neden olur. Aracınız hızlanmaya çalışırken, motoru normal seyir halinden daha çok çalışır ve bu durum yakıt tüketimini artırır. Sürekli gaza ve frene basarak yavaşlayıp hızlanmak yerine, aracınızı gaza sabit ve sürekli basarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Akan trafiğin hızında ilerleyerek aracınızın daha az yakıt tüketmesine yardımcı olabilirsiniz.

Motorun devrini düşük tutun

Motorun yüksek devirde çalışması yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Aracınızın “maksimum tork”unu öğrenerek, hangi devirde, en az yakıt tüketerek en yüksek performansı aldığını bilebilir ve seyrinizi buna göre şekillendirebilirsiniz. Çoğu araç için bu devir aralığının 2000-3500 olduğu söylense de bu durum araçtan araca farklılık gösterebildiğinden yetkili servisinize danışmanızı tavsiye ederiz.

Lastik basınçlarını kontrol edin

Lastik basıncınız az olduğunda yani lastikleriniz olması gerekenden daha inik durumdayken zeminle olan sürtünme artar. Bu durum tekerleklerin daha zor dönmesine ve dolayısıyla motorun daha çok çalışıp daha fazla yakıt tüketilmesine sebep olur. Lastiklerinizi düzenli kontrol ederseniz doğru basınç seviyesine sahip olduklarından emin olarak fazladan yakıt tüketiminin önüne geçebilirsiniz. Kış lastiklerinin daha iyi bir yol tutuşu için sürtünmelerinin artırıldığını, bu sebeple kış biter bitmez yaz lastikleriyle değiştirilmeleri gerektiğini hatırlatırız.

Aerodinamik yapıyı bozmamaya çalışın

Aracınızın üzerine ya da arkasına yük ve benzeri şeyler taşımak için konulan eklentiler, aerodinamik yapıyı etkiler ve daha fazla yakıt tüketilir. Zorunlu olmadıkça aracınızın herhangi bir kısmına eklentiler yapmayarak, seyir halindeyken camları kapalı tutarak yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Aşırı hız yapmayın

Aşırı hız yapmak can güvenliğiniz açısından olduğu kadar aracınızın yakıt tüketimi için de son derece önemli. Saatte 90 kilometrelik bir hızdan sonra yapacağınız her saatte 1 kilometrelik hız, yakıt tüketiminizi yaklaşık %1 oranında artırır. Yani saatte 90 kilometre yerine 140 kilometreyle gitmeyi tercih ederseniz aracınız normalden tam %50 daha fazla yakıt tüketir. Azami hız sınırı kurallarına uyarak hem daha güvenli hem de daha ekonomik bir sürüş deneyimi elde edebilirsiniz.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
221