Mutfak masrafı, bugün birçok ailenin bütçesinin en önemli kalemlerinden biri. Doğru bir planlama ve bilinçli bir alışveriş kültürü ile mutfak masrafı için ciddi anlamda tasarruf yapabilirsiniz. Ayrıca bu sayede, son derece lezzetli ve sağlıklı gıdalarla beslenebilirsiniz. Bunun için en önemli beş ipucunu sizler için derledik.

  • Baklagilleri Mutfağınızdan Eksik Etmeyin

Baklagiller, daha düşük bir mutfak masrafı için kullanacağınız en önemli malzemelerden biri. Mercimek ve nohut gibi baklagilleri doğru kullanırsanız hem son derece lezzetli hem de daha düşük mutfak masrafı çıkaran yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Bunun için Türk mutfağının başköşesinde alan baklagillerden kuru fasulye gibi klasik lezzetleri de değerlendirebilirsiniz.

  • Zincir Marketleri Tercih Edin

Özellikle kıyma ya da kuşbaşı gibi temel et ürünlerinde ülkemizdeki zincir marketler oldukça iyi fiyatlar sunuyorlar. Üstelik bu marketlerde çok ciddi bir ürün döngüsü bulunduğundan, aldığınız ürünler genellikle taze olacaktır. Ülkemizde mutfak masrafı tasarrufu yapmak isteyen çok sayıda tüketicinin gayet iyi bildiği bu ipucunu siz de göz ardı etmemelisiniz.

  • Semt Pazarlarına Vakit Ayırın

Metropollerde ve küçük şehirlerde semt pazarlarındaki fiyatların ciddi anlamda daha düşük olduğu bir gerçek. Yeşilliklerden meyvelere, sütlü gıdalardan baharata birçok ürünün en tazesini bulacağınız bu semt pazarlarına doğru saatlerde giderseniz, çok özel indirimleri yakalayabilirsiniz.

  • Toplu Alışveriş Yapın

Mutfak masrafı kaleminizi azaltmanın en iyi yollarından biri de alışverişlerinizi toplu olarak yapmak. Özellikle internet üzerinden yapacağınız toplu alışverişlerde ambalaja değil ürüne ödeme yaparak mutfak masrafı konusunda önemli bir adım atabilirsiniz. Toplu alışverişin en güzel örneklerinden biri de yaz aylarında gittiğiniz yerlerden alışveriş yapmak. Zeytinyağı, salça, kuru patlıcan, biber ve peynir gibi bazı yerel ürünleri toplu olarak almak ya da internet üzerinden bazı yerel üreticilerle iletişime geçmek de anlamlı olabilir. 

  • Kalan Yiyecekleri İyi Değerlendirin

İyi bir aşçı ile bir amatörü ayıran en önemli özellik, kalan yiyecekleri değerlendirmek noktasındaki ustalıktır. Arta kalan tavuk ve sebzelerle güzel bir çorba yapmak veya bayatlayan ekmeklerinizi değerlendirmek gibi annelerimizden öğrendiğimiz beceriler bunun en iyi örneklerinden biri. Zaten mutfak masrafı nasıl azaltılır diye soracağınız en önemli kişi de anneniz olacaktır.

Sağlığınızı İkinci Plana Atmayın!

Unutmayın, mutfak masrafı ile ilgili kararları alırken birinci önceliğiniz daima sağlığınız olmalı. Bu nedenle daha ucuz diye hamurlu ve şekerli gıdalarla beslenerek sağlığınızı ikinci plana atmayın. Doğru ve bilinçli tercihler yaparsanız, cüzdanınız kalınlaşırken beliniz incelebilir!

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
281