Hayat akışı içerisinde öngörülmesi olanaksız durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle bir durumda, para, öncelikli ihtiyaçlarınızdan biri olabilir. Dolayısıyla, acil durumlar için bir fon oluşturmak şart. Bunun için, ilk yapmanız gereken şey, harcamalarınıza ve gelir-gider dağılımınıza göre belirlediğiniz bir tutarı, her ay biriktirmek olmalı. Bu sayede, ekonomik zorluk yaşayacağınız olası bir dönemi daha rahat bir şekilde atlatma olanağı bulabilirsiniz.

Acil durum fonunu, banka hesabınız üzerinden oluşturabilirsiniz.

Her bankanın böyle bir sistemi mevcut. Acil durum fonu en az üç aylık giderlerinizi karşılayabilecek boyutta olmalı. Fakat ortalama ve ideal olarak 7-8 ay her zaman daha mantıklı olacaktır. Fonu oluştururken buna dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Acil durum fonunun her an ulaşılabilir olması, önemli olan diğer bir nokta. Bu konuda, bankanızla görüşerek, doğru yöntemi belirleyebilirsiniz.

Acil durum fonunu ne zamanlarda kullanacağınızı da planlamanız gerekir.

Aksi durumda, her ihtiyacınız olduğunda, başvuracağınız bir acil durum fonu çok uzun ömürlü olmayabilir. Bu yüzden gereksiz harcamalar için acil durum fonunu kullanmaktan kaçınmalısınız.

Acil durum fonunu bir an önce yaratmanın en uygun yolu ise tasarruf.

Hayatınızın her noktasında farkında bile olmadan gereksiz yaptığınız harcamalar mutlaka vardır. Bu noktaları bulup, tasarruflu olmanın yollarını aramalısınız. Tasarruflu olmanın en kolay yollarından biri de hesap tutmak. Hatta isterseniz bunun için birçok telefon uygulaması da bulunuyor. Harcama yaptığınız en ufak giderlere kadar bu uygulamalara not alıp nerede gereksiz harcamalar yaptığınızı kolayca görebilirsiniz. Bu sayede harcamalarınızı düzene sokarken, tasarruf yapmak da kesinlikle çok daha kolay olacak.

Böylece, acil durum fonunu daha hızlı oluşturabilirsiniz. Acil durum fonu, birçok açıdan hayatınızın kurtarıcısı olacak. Bu güveni hissetmek bile, sizi rahatlatacaktır. Her ay aynı geçim sıkıntısını yaşıyorsanız, bunun ana nedeni, çoğunlukla, daha fazla kazanamamaktan öte, düzensiz harcama ve aşırı tüketimdir. Bu yüzden, öncelikle, kendinize bir bütçe planı yaparak işe başlayabilirsiniz.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
2