İş hayatına girmiş veya girmek üzere olabilirsiniz. Çalışan için de çalışmak üzere olan için de kısa vadede akla gelen ilk sorulardan ikisi işte yukarıdaki başlıkta. Çok belirgin ve kesin sonuçları olmasa da Bir Şirkette Kaç Yıl Çalışmalı? sorusuna yönelik yapılan araştırmalara ilişkin yön verebilecek bilgiler burada:

  • Çalışanların yüzde 74’ü bir işleri olsa da iş aramaya devam ediyor. Gençler bir pozisyonda genellikle 3 yıl kalırken; ileri yaşlarda ortalama 11 yıl iş değiştirmeden çalışıyor. Uzmanlara göre yeni mezunların ilk iş yerlerinde en az 3 sene kalmaları alt yapılarının iyi olması adına büyük bir önem taşıyor.
  • Bir iş yerinde 5 yıldan uzun süreyle aynı görevde yer alıyorsanız veriminiz düşebiliyor. Bu noktada iş yerinizden rotasyon talep etmek veya mevcut görevinizde yeni sorumluluklar üstlenmek hem verimliliğinizin artması hem de kariyer gelişiminiz için size büyük faydalar sağlıyor.
  • 3-5 yıl arasında iş değişikliği yapmayı kendinize bir kural haline getirmeden önce “ne yapmak” istediğinize karar verin. Hedefiniz bir alanda “uzmanlaşmak” ise, bazı noktalarda bu durum bir dezavantaj haline gelebilir.
  • Firmaların eğitim ve gelişim yatırımı yapmaya daha istekli olduğu çalışanlar, uzun süre çalışma eğilimi olduğunu düşündüğü çalışanlardır. Bundan dolayı sık sık iş değiştirdiyseniz ve özgeçmişinizdeki kısa süreli deneyimler satır satır artıyorsa, bu durum işveren açısından olumsuz bir durum olarak değerlendirilebilir.
  • Her şeyden önce sevdiğiniz bir işi yapın. İş hayatınızda merkeze kendinizi koyun ve ara ara kendinize bu soruları sorun: “ Sevdiğim işi mi yapıyorum?”, “ Bu görevde kendimi geliştirebiliyor muyum?”
  • Yeni mezunsanız panik yapmaya gerek yok. Unutmayın ilk işiniz, aldığınız eğitimin ikinci bölümüdür. Okulun devamı olarak düşünün ve kazanacağız parayı öncelikleriniz arasına almayın.
  • Bir iş yerinde alacağınız görev ne kadar önemliyse, çalıştığınız firmada neler öğreneceğiniz ve ne kadar mutlu olacağınız da önemlidir. Mevcut işyerinizde size sunulan gelişim fırsatları varsa, bu fırsatları sonuna kadar değerlendirin.

Para kazanmanın ve daha iyi bir standarda sahip olmanın çok önemli olduğunu kabul ediyoruz. Peki ya paranın kıymeti kadar, deneyim sahibi olmanın, kendinize bilgi anlamında daha iyi bir yatırım yapmanın da kıymeti? Bunu etraflıca bir düşünmenizi öneriyoruz ve “Büyük Şirket mi? Küçük Şirket mi?” sorusunun cevabı için yeni yazımıza buyrun!

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
5