Neden Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Dâhil Olmalısınız?

Bireysel emeklilik sistemi, aslında hem ülkemizde hem de dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde bulunan bir uygulamadır. Son düzenlemelerle birlikte, BES poliçesine sahip olmak daha da avantajlı hale geldi. Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili en önemli unsurları şöyle sıralayabiliriz:

Ekonomik Güvencenin Rahatlığı

Birçok çalışan için, mevcut koşullar altında rahat bir emeklilik dönemi geçirmek, gerçekleşmesi çok zor bir hayal gibi gelebilir. Ancak alacağınız emekli maaşına ek olarak küçük de olsa bir gelir elde etmeniz, ilerleyen yaşlarınızda hayatınızı kolaylaştıracaktır. BES poliçenize on yıl boyunca katkı payı ödeyip 56 yaşınızı tamamladığınızda emekli olmaya hak kazanırsınız. Bu hakkı elde ettiğinizde ise ödemelerinizi ister toplu şekilde alıp değerlendirebilir, isterseniz de aylık maaş alabilirsiniz. Unutmayın, gençlik yıllarında insanlar sanki her şey hep aynı seyrinde devam edecekmiş gibi düşünme yanılgısına kapılırlar. Ancak geleceği düşünerek birikim yapanlar, yaşlılık yıllarında rahat ederler.

Fon Yönetiminde Profesyonellik

BES’in bir diğer avantajı ise fon yönetiminde profesyonellik getiriyor oluşudur. Siz çalışırken aylık gelirinizden bir kısmını ayırıp çeşitli ekonomik gereçlerde değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bunu yaparken hem tüm piyasaları çok iyi takip etmeli, hem de gelecekteki durum hakkında doğru öngörülerde bulunmalısınız. Tüm bunlarla uğraşmak yerine paranızı bireysel emeklilik ile değerlendirirseniz, fonlarınızın profesyoneller tarafından yönetileceği için güvenebilirsiniz.

Ayrıca birçok bireysel emeklilik şirketi, birikimlerinizi değerlendirmek için farklı fon seçenekleri sunuyor. Yani size verilen kullanıcı bilgileri ile internet sitesi üzerinden giriş yaparak birikimlerinizin hangi alanlarda değerlendirileceğini seçebiliyorsunuz. Bu noktada, faiz hassasiyeti bulunanlar için katılım bankacılığı prensibi ile çalışan fon seçeneklerinin de bulunduğunu belirtelim.

Devlet Güvencesi ve Katkısı

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne kayıt olanların en önemli motivasyonlarından biri ise devlet katkısı. Ücretli çalışanlar için, aldığınız aylık brüt ücretin %10’unu aşmamak şartı ile %25’lik devlet katkısından yararlanabilirsiniz. Yani siz hesabınıza 100 TL yatırdığınızda, eğer gerekli koşulları yerine getirip süreniz doluncaya kadar sistemde kalırsanız 25 TL de devlet tarafından ödenir. Bu %25’lik katkının yıllar içerisinde oluşturacağı birikimi de hesaba katarsak, diğer yatırım araçları ile böyle bir geri dönüş sağlamanızın çok zor olacağını söyleyebiliriz.

Bireysel Emeklilik Sistemi, devlet tarafından ayrıca ciddi bir güvence ve teminat altına alınmıştır. Tüm bireysel emeklilik şirketleri ve bunların yönettiği fonlar, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından sıkı bir denetime tabiidir. Ayrıca bu şirketlerin aracılığı da yalnızca mesleki yeterlilikleri ölçülmüş, sınavlarda başarılı olmuş bireysel emeklilik aracıları tarafından yapılabilir. Fon yönetimindeki profesyonellik de yine çeşitli regülasyonlarla teminat altına alınmıştır.

Kısacası, kendinize bir bireysel emeklilik poliçesi edinmenizde hem ekonomik olarak, hem de kafa rahatlığı olarak büyük faydalar bulunuyor.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım