Kredi kartı artık hayatımızın bir gerçeği haline geldi. Özellikle alışveriş sürecini hızlandırmasıyla tüketim kalitemizi arttırdığını düşünüyoruz. Peki gerçekten arttırıyor mu?

Birden fazla kart kullanmak

Birden fazla kredi kartınız varsa, borç ödeme konusunda plansızlıktan doğan ödeme sorunları yaşayabilirsiniz. Borç ödemek, sisteme dayalı olması gereken bir durum. Borç ödeme işleminizde, dept-snowball dediğimiz borç-kartopu yöntemini kullanabilirsiniz. Bu sistemin mantığı, aslında oldukça basit. Matematik probleminden çok borç ödeme psikolojisi ve parçadan bütüne gitme mantığını kuran bir sistem. Öncelikle var olan borçlarınızı, en az olandan en yüksek olana göre sıraya koymanız gerekiyor. Ardından, ödemeye küçük olandan başlayabilirsiniz. Kolay olanı ödemek ve küçük rakamlarını ödeyip bütünü hafifleterek büyük borcu ödemeye geçmek olarak da düşünebiliriz.

Tüketim alışkanlıkları değiştirmek gerek

Bu sistemi uygularken bir yandan gündelik hayat içerisinde farkında olmadığımız küçük tüketim alışkanlıklarına da göz gezdirmekte fayda var. Borç ödeme sırasında yaptığınız küçük tasarrufların etkisi her zaman daha büyük olur. Bu yüzden öncelikle tasarruf konusunda bir yol çizmek gerekiyor. İhtiyaçlarla lüksleri birbirinden ayırarak başlayabilirsiniz. Tasarrufu kontrol altında tutabildiğiniz noktada borçları da farkında olmadan kontrol altına almış olacaksınız.

En büyük yanılsamalardan biri e kısır döngüye girmek. Dept-snowball yöntemi de tam olarak bu kısır döngüyü kırmanızı sağlıyor aslında. Şöyle ki; birbirinden farklı borçları tek tek ödemeye çalıştığınızda ve sadece asgarilerine öncelik verdiğiniz zaman bir sonraki ay yerine yeni borçları yaparak kredi kartlarını doldurmak çok daha kolay oluyor. Yeni borçların nasıl oluştuğunu anlamıyoruz bile. Sıraya koyduğunuzda ise var olan borçların rakam olarak azalması ilk başta yavaş olsa da borç konularının başlık olarak hayatınızdan çıkması zamanla daha sistemli ödeme yapmanızın ve giderek ödeme konusunda hızlanmanızın da önünü açıyor aslında.

İkinci aşama yapılandırmak

Kredi kartlarının sayısını azalttığınız andan itibaren başka bir yönteme geçiş yaparak yapılandırma seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Böylece uzun süreli yoğun borç ödeme döneminin yorgunluğunu artık bir kenara bırakıp, fakat tasarruf ve kontrolü de elden bırakmadan borcun son kısmını daha hafif ödeme yöntemleriyle sonlandırmak da sık tercih yöntemlerden biri.

Kredi kartı kullanmaktan vazgeçmek yerine bunu belli bir harcama sisteminin parçası haline getirdiğinizde kredi kartları hayatınızı zorlaştırmak yerine tam da amaçlerına uygun bir şekilde kolaylaştıracak. Bunun için zaten düzenli ve sistemli ilerlemek, istikrarı korumak yeterli olacak. Bu şekilde kredi kartı kullanmaya başladığınızda tamamen farklı bir sistem kullanıyormuşçasına ekonominizi değiştirmek için bir adım atmış olacaksınız.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
2