Borçlanmaktan Neden Vazgeçemiyoruz? Cevabı Çok Basit: “Tamamen Duygusal!?”

Hiç birimiz borç içinde yaşamayı istemiyoruz değil mi? Peki o zaman neden bazen kendimizi tutamıyoruz ve bütçemizin karşılamakta zorlanacağını bile bile bazı ürünleri satın alıyoruz?  “Ayağımızı yorganımıza göre uzatmaya” engel olan o faktörler neler?  İçimizde, zihnimizde neler oluyor? Hadi bir bakalım…

Bu sorunun cevabı aslında çok basit: Paramız olmasa bile harcamaya devam ediyoruz. Kredi kartları bu noktada can yoldaşımız haline geliyor.  “Kredi kartımın hesap kesim tarihi yeni geçti, bir sonraki ay öderim nasılsa” diyerek borçlarımızı hem zamana yayıyor, hem de onlardan bir türlü kurtulamıyoruz.

Borçlanmak kesinlikle akılsal bir olay değil, borçlanmak duygusal bir problem.  Borçlanmamızın ve istesek bile buna engel olamamamızın temelinde ise “alışkanlıklarımız” yatıyor.

“Mademki alışkanlıklar, hayatımızın en ileri gelen hakimleridir, öyleyse ne yapıp ne edip iyi olanlarını edinmeye çalışmalıyız” diyen Francis Bacon’a kulak verelim o halde ve işe, günlük hayatımızda yapacağımız ufak değişikliklerle başlayalım. Borçlanmaktan yavaş yavaş vazgeçelim.

–          Duygusal harcamalar (Endorfin Bağımlılığı): Sıkıldıkça alışverişe çıkıyorsanız, bir şeyler almak sizin için bir terapi görevi görüyorsa, alışveriş yaptıktan sonra vicdan azabı çekiyorsanız ama yine de arkadaşlarınız dışarı çıkmayı teklif ettiğinde, yeni kıyafetler alıp buluşma yerine ilk giden siz oluyorsanız size kötü bir haberimiz var 🙁  Siz harcamalarınızı “tamamen duygusal” nedenlerle yapıyorsunuz.  Size önerimiz, mutlu olmak için bir şeylere sahip olmanız gerektiği düşüncesini bir kenara atın ve isteklerinizin kölesi değil, sadece ihtiyaçlarınızın sahibi olun. Finansal anlamda kendi iradenizle alacağınız bu kararlarla kendinizi güçlü hissederken, kısa sürede de parasal anlamda daha rahat yaşayacağınızı göreceksiniz.

–          Bağımlılıklar: Duygusal harcamalarla bağlantılı olsalar da “bağımlılıklar” aslında “kötü alışkanlıklar” la iç içedir. Sizi finansal anlamda çökertebilecek bağımlılıkların başında yoğun alkol tüketimi ve kumar oyunları gelir. Alkol problemi yaşıyorsanız veya kumar tutkunuzu yenemiyorsanız size tavsiyemiz profesyonel yardım alın ve sizi her anlamda çökertebilecek bu bağımlılıklarınızdan kurtulmak için ilk adımı atın. Göreceksiniz, sizin için “zararlı” olanı bırakmak sandığınız kadar zor olmayacak.

–          Sahip olma arzusu: Finansal durumunuz ne olursa olsun, ihtiyacınız olmasa dahi sürekli bir şeye sahip olmak istiyorsanız, sahip olma arzusunun size sadece “anlık hazlar” yaşatacağını söylemek isteriz. Uzun sürmeyecek olan bu mutluluk göreceksiniz ki bir süre sonra finansal anlamda zorlanmanıza neden olacak ve size mutluluk yerine sıkıntı verecektir.  Sahip olma arzusuyla satın almaya yöneldiğiniz bir durumda, önce banka hesabınızı gözünüzün önüne getirin. Eğer banka hesabınız sizi engelleyemiyorsa anlık zevklerin geçici olacağını, ertelenmiş zevklerin ise sizin için daha değerli olacağını aklınızdan çıkarmayın. Para harcamaktan vazgeçip, biriktirmeye yöneldiğinizde uzun vadede bu davranışın size neler kazandırabileceğini düşünün.

–          Kendini değerli hissetme hazzı: Reklamlarda türlü vaatlerle size sunulan ürünler mi yoksa ünlülerin kullandığı ürünler, giydiği kıyafetler veya gittiği yerler mi? Hayır, sizi siz yapan gittiğiniz yer veya giydiğiniz pantolon değil. Sizin değerinizi bu ürünler veya mekanlar belirlemiyor, sizin değerinizi kendiniz belirliyorsunuz. Kendi değerinizin farkına varın.

Unutmayın, tüm bu çözümler sizin içinizde, kendinizde, zihninizde… Alışkanlıklarınızın veya düşüncelerinizin size finansal problemler olarak dönmesine izin vermeyin. Borçlandıran alışkanlıklarınıza hayatınızı güzelleştirecek ufak değişikliklerle veda edin. Siz de borçsuz bir insan olmanın verdiği rahatlık ve özgürlük hissinin tadını çıkarın.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
5