Para ve finans işleri yalnızca yetişkinlerin dünyasına ait konular diye düşünebilirsiniz. Ancak çocuklara para biriktirme ve harcama konularında eğitim vermek için yanlış zaman yoktur. Çocuklar ebeveynlerinin finansal davranışlarını taklit etmeye eğilimli olurlar, o yüzden onlara doğru alışkanlıkları erken yaşta kazandırmak ve para biriktirmeyi öğretmek çok önemli. Fakat çocuklara para biriktirmenin önemini aşılamak küçük yaşlarda zor olabilir. Bu oyunlarla para biriktirmeyi eğlenceli hale dönüştürebilirsiniz.

Ayrıştır ve Biriktir

Bir şeyleri ayrıştırıp sınıflandırmak çocukların yapmaya bayıldığı bir iş. Ebeveynler olarak bunu mükemmel bir para biriktirme oyununa dönüştürmek mümkün. Bozuk para kavanozunu alın ve çocuğunuza aynı tipteki paraları bir araya getirmelerini isteyin. Bozuk paraların değerini öğretin, hesap yapmalarına yardım edin ve ödül olarak bozuk paraların bir kısmını biriktirmesi için verin. Böylece çocuklar hem paraların değerini hem de biriktirerek neler yapabileceğini öğrenebilir.

Ev İşleri Dükkânı

Bu oyun çocuklara verimli olmayı, para biriktirmeyi ve para kazanmak için çalışmak gerektiğini öğretmek için harika bir yol. Ev işlerini halletme zamanı geldiğinde evde sahte bir “dükkan” açın. Her ev işi için bir etiket ve altına da karşılığında vereceğiniz para miktarını yazın. Örneğin; kitapların tozunu almak için 10 TL. Tüm işler bittiğinde ise çocuklarınız kazandıkları parayı saysınlar ve zor günlerde kullanmak üzere bu parayı biriktirsinler.

Renkli Kumbaralar

Farklı amaçlar için farklı para biriktirme kutuları hazırlayın. Örneğin; istedikleri oyuncak için para koydukları kırmızı bir kutu, tatilde harcamaları için mavi bir kutu ve acil durumlar için ayrılan sarı bir “sakın dokunma” kutusu olsun. Bu şekilde para biriktirmek çocuklar için eğlenceli bir oyuna dönüşebilir.

Ödül Oyunu

Çocuklarınızın para biriktirmesini istiyorsanız onları teşvik etmek için bir ödül sistemi kurabilirsiniz. Örneğin; biriktirdiği her 5 lira için ona ekstradan interneti kullanma ya da televizyonu seyretme hakkı tanıyabilirsiniz. Bir başka seçenek ise, belli zamanda biriktirdiği paranın belirli bir yüzdesini ona vermek olabilir. Örneğin biriktirdiği her 10 lira için 1 lira da siz verebilirsiniz. Böylece çocuğunuz para biriktirmek için motive olabilir.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
42