Çocukların küçük yaşlarda edindiği alışkanlıklar ve öğrendikleri değerler, ileride yetişkin olarak verdikleri kararlarda büyük önem taşıyor; özellikle de konu finansal okuryazarlık olduğunda. Ancak şunu kabul edelim; çocuklara finansal okuryazarlık hakkında eğitim vermek epey zor olabiliyor. O yüzden eğer çocuklarınızı paranın değeri hakkında bilinçlendirmek istiyorsanız bunu çeşitli oyunlarla eğlenceli hale dönüştürmeye çalışın. Bu oyun ve aktivitelerle çocuğunuz finansal okuryazarlık hakkında temel bilgileri öğrenebilir; üstelik öğrenirken de eğlenebilir!

Bozuk Para Oyunu

Farkı değerlerdeki iki çift bozuk paraları kartların üzerine yapıştırın. Kartları tıpkı bir hafıza oyunu oynar gibi yüz aşağı şekilde yere koyun. Çocuğunuzdan kartları seçmesini isteyin. Eğer aynı bozuk para bulunan kartları eşleştirebiliyorsa, ondan paranın adını ve değerini söylemesini isteyin. Eğer kartları eşleştiremiyorsa başa dönün ve yeniden oynayın. Bu oyun çocuğunuza finansal okuryazarlık hakkındaki en temel öğeleri, paraların isimlerini öğretecektir.

Şeker Dükkanı Oyunu

Çocuklarınıza finansal okuryazarlık eğitimi vermenin en eğlenceli yollarından biri de bu oyundur. Evinizde sahte bir şeker dükkanı kurun ve farklı şekerlerin üzerine farklı fiyat etiketleri koyun. Önce 25 kuruş, 50 kuruş ve 1 TL gibi basit sayılarla başlayın. İstediği şekerlerden satın alması için çocuğunuzun eline içi dolu bir bozuk para çantası verin. Seçtiği ürünün ödemesini yapması için doğru bozuk paraları seçmesini öğretin. Çocuğunuz bu oyunu çözdüğünde ise etiketleri 1.75 TL, 2.25 TL gibi küsuratlı ve daha karmaşık olacak şekilde değiştirin. Bu oyunu sadece şeker değil, çocuğunuzun ilgisini çeken evdeki herhangi bir obje için de yapabilirsiniz; dilediğiniz gibi yaratıcı olun!

Monopoly

Masa oyunlarından ünlü Monopoly, çocuğunuza finansal okuryazarlık eğitimi vermek için çok etkili bir yol. Belki de hepimiz para kavramını ve finansal okuryazarlık meselesini farkında olmadan Monopoly sayesinde öğrenmişizdir. Ailecek oynayabileceğiniz bu oyunda çocuğunuzun para kasasını yönetmesine izin verin ve hesapları doğru yapıp yapmadığını kontrol edin.

Para Bilmecesi

Elinize bir kağıt para alıp katlayın ve üzerindeki sayı gözükmeyecek şekilde ucunu çocuğunuza gösterin ve ona bunun kaç TL olduğunu sorun. Böylece çocuğunuz elinizdekinin kaç para olduğunu tahmin etmeye çalışırken temel finansal okuryazarlık becerilerini devreye sokacak.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım