Aile bütçesini yoluna sokmanın en önemli yolu, paranızın nereye gittiğini bilmekten geçer. Evinize gelen faturalara bakmak bunun bariz bir yolu, peki ya günlük harcamalar? Toplu taşıma, yiyecek gibi küçük şeylere ne kadar para harcadığınızı görünce şaşırabilirsiniz. Bu harcamaların büyük resimde aile bütçesini sarsabildiğini unutmayın. Eğer küçük – büyük tüm harcamalarınızın takibini sağlayabilirseniz, genel anlamda ekonomik durumunuzda düzeltmelere de kolaylıkla gidebilirsiniz. İşte size aile bütçesi takibi ve analizi yapmak için birkaç basit öneri:

Faturalarınızı Ay Sonunda Listeleyin

Kiradan elektriğe, sudan internete, kablolu TV’den kredi kartına kadar ödemeniz gereken bütün faturaları ay sonunda yan yana getirin ve inceleyin. Özellikle kredi kartı ekstreleri, hangi alanlarda daha çok harcama yaptığınızı (Örneğin; eğlence sektörü, tekstil, sağlık, gıda vs.) açık olarak göstereceği için aile bütçesini etkileyen noktayı kolayca tespit etmenizi sağlar.

Gün Boyunca Giderlerinizin Takibini Yapın

Aile bütçesini düzene sokmak için bir sonraki adımınız gün içindeki harcamalarınızı kaydetmek olmalıdır. Her harcamanız için ayrı kategori açmak çok vakit alacaktır; o yüzden günlük harcamanızı toplam paradan çıkartın ve bunun kaydını tutun. Belki güncel toplam para için bir sütun ve harcama için bir sütun tutmak da yardımcı olabilir. Günlük para harcama alışkanlıklarınızda tasarrufa gitmek istiyorsanız bu adım çok önemli.

Zarflama Sistemini Deneyin

Her haftanın başında, harcayabileceğiniz miktardaki paranızı üzerinde etiketler bulunan zarflara paylaştırın. Her zarfı bir harcama kategorisine adayın ve zarfın üzerine miktarı yazın. Örneğin zarflarınız şu şekilde etiketlenebilir: “Öğle yemeği: 100 TL”, “Yol: 75 TL”, “Kahve: 50 TL”. Gün içindeki harcama kategorilerinizi tam olarak tahmin edemeyeceğiniz için, bir de “Muhtelif” zarfı oluşturun. Haftanın sonunda zarfların içinde kalan paraları bir yere not edin. Eğer “Yol” zarfındaki para yetmediyse ve açığı “Muhtelif” zarfından kapattıysanız bunu da not etmeyi unutmayın. Bu yöntem hem günlük olarak nelere ne kadar para harcadığınızı takip etmenizi sağlar hem de aile bütçesinde tasarrufa gitmek isterseniz nelerden kısabileceğiniz konusunda size fikir verir.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
21