Ev alıp kira derdinden kurtulmak istiyorsunuz buraya kadar her şey güzel, peki konut için gerekli finansmanı nasıl sağlayacaksınız? Bu noktada mortgage nedir sorusunun cevabı sizin için de çözüm olacak.

Mortgage yani yaygın kullanımı ile ev kredisi, konut edinmek için birikimi bulunmayan kişilere kira öder gibi ev sahibi olma olanağı sağlıyor. Peki konut kredisi alırken nelere dikkat etmeli? Sizin için kısa ve kullanışlı bir liste hazırladık.

Faiz oranı

Konut kredisi seçiminde en önemli kriterlerin başlında mortgage faiz oranları geliyor. Yapacağınız kredi ödemelerinin ne kadar olacağını ve aldığınız borcun ne kadarını faiz olarak ödeyeceğinizi belirleyen mortagage faiz oranları seçim yaparken listenizde bir numaralı seçim kriteri olarak yer almalı. Bu sayede oluşacak borç yükünü yaşam standartlarınızı etkilemeyecek şekilde kurgulayabilir ve borcun yaşamınıza olacak etkisini minimuma indirebilirsiniz.

Geri ödeme vadesi

Konut kredisi doğası gereği uzun bir süre boyunca ödenen bir kredi türü. Bu nedenle borç ödeme planınızı yaparken uzun vadeli düşünmeniz gerekiyor. Yakın zamanda bir iş değişikliği mi düşünüyorsunuz, bulunduğunuz iş alanında yaşanabilecek olası değişiklikler için 5-10 yıllık vadeli bir manzara çizebiliyor musunuz? Bu soruları yine ev kredisi almadan önce muhakkak yanıtlamanız gerekiyor.

Taksit miktarı

Ev kredisi gerekli incelemeleri yaptınız, mortgage faiz oranları arasından en uygun olanını buldunuz ve artık kendinizi hazır hissediyorsunuz? Peki gerçekten her şey tamam mı? Aslında bu sorunun cevabı rahat bir evet değil. Çünkü ev kredisi aldığınızda sizin için hazırlanan ödeme planında taksitlerin sayısına ve taksitlerin büyüklüğüne dikkat etmelisiniz. Aldığınız kredinin ödeme planında erteleme isteme imkânınız var mı? Borcunuzu aksattığınız takdirde nasıl bir durumla karşı karşıya kalacaksınız? İşte bu soruları da yine konut kredisi almadan önce yanıtlamanız gerekiyor.

Alacağınız ev ihtiyaçlarınızı karşılıyor mu?

Ev kredisi alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta kredi ile satın alacağınız evin en azından kredi ödeyeceğiniz süre boyunca ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamayacağı. Taşındığınız muhitte planlanan projeler var mı? Ulaşım ağlarına bağlı mı? Aldığınız konutun bulunduğu semt zaman içerisinde evinize değer katacak mı? Bu soruları yine konut kredisi almadan önce yanıtlamanızda fayda var.

Mortgage sistemi çağdaş dünyada toplumların ev sahibi olmasını ve barınma sorununu ortadan kaldıran önemli bir uygulama. Çok sayıda insanı belirlenen bir vade içerisinde ev sahibi yapan konut kredisi siz de hayalinizdeki evin sahibi olabilirsiniz ancak mortgage faiz oranları üzerine bir kıyaslama yapmadan, borç planınızı doğru kurmadan ve bu denli uzun vadeli yüksek bir finansman sağlayacağınız evi detaylı bir şekilde incelemeden karar vermemenizde yarar var.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım