Evlilik planı yapan gençler Çeyiz Hesabı açtırarak bu hesaba düzenli olarak para yatırmaları halinde, belirlenen süre sonunda, biriken para oranında %20’ye kadar ek bir devlet katkısı da alabiliyor. İşte Çeyiz Hesabı hakkında bilmeniz gerekenler…

Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz Hesabı, evlilik öncesi birikim yapmak için hesap açan yatırımcılara devlet tarafından da katkı payı verilen hesaptır. 18 Nisan 2016’da başlayan uygulamaya göre, kriterlere uyan ve devletin istediği koşulları yerine getiren yatırımcılar, yaptıkları birikim oranında devlet desteği alabiliyor.

Başvuru Koşulları Nelerdir?

Devlet destekli Çeyiz Hesabı için 27 yaşından küçük ve daha önce evlenmemiş olmanız gerekiyor. Evlilikten en az üç yıl önce hesap açıp, bu süre boyunca asgari ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız. Çeyiz hesabınıza her ay en az 100 TL, en fazla 1000 TL yatırabiliyorsunuz. Ödemeleri aylık olarak ya da üç ayda bir toplu olarak yapabiliyorsunuz. Sistemde en az üç yıl kaldıktan ve para yatırdıktan sonra birikiminize 5 bin TL’yi geçmemek üzere, %20’ye varan devlet katkısı alabiliyorsunuz. Sistemde 3-4 yıl kalırsanız birikiminizin %10’u (4 bin TL’yi geçmeyecek şekilde), 4-5 yıl kalırsanız %15’i (4 bin 500 TL’yi geçmeyecek şekilde), 5 yıl ve daha uzun süre kalırsanız %20’si (5 bin TL’yi geçmeyecek şekilde) kadar devlet katkısı alabilirsiniz.

Nasıl Başvurulur?

Devlet destekli bu uygulamadan yararlanmak için nüfus cüzdanınızı alarak yurt içindeki herhangi bir bankadan TL cinsinden mevduat hesabı ya da katılım fonu açtırmanız yeterli. Ortak hesaplar çeyiz hesabı uygulamasına dâhil edilemiyor. Evlendikten sonra 6 ay içerisinde evlilik cüzdanınız ve bu evliliğin ilk evliliğiniz olduğuna dair nüfus müdürlüğünden aldığınız belgeyle bankanıza başvurarak en geç iki ay içerisinde hesabınızdan para çekmeye başlayabilirsiniz.

Hangi Şartlarda İptal Edilir?

Ödemelerinizi aylık olarak yapıyorsanız hesabın açıldığı tarihten itibaren 12 ay süre içerisinde üçten fazla ödemenizin aksaması durumunda devlet katkısı alma hakkınızı kaybediyorsunuz. Üç ayda bir ödeme yapıyorsanız 12 ay içerisinde ödemenizin 2 kez aksaması durumunda çeyiz hesabınıza devlet katkısı ödenmiyor. Ayrıca yine 12 aylık dönem içerisinde hesaptan iki kereden fazla para çekilirse ve sonrasında hesapta kalan tutar, toplamda yatırılmış olması gereken tutarın altındaysa hesabınıza devlet desteği alamıyorsunuz.

Çeyiz Hesabı’nın yanı sıra Altın Hesabı da açtırmak isterseniz aradığınız tüm bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım