Gün içerisinde ona ihtiyacımızın olduğu ve onu sık sık kullanmak zorunda kaldığımız kesin… Evden onu almadan çıktıysak bütün gün bize zorluklar yaşatacağı hatta belki bizi eve geri döndüreceği de kesin…

Peki siz hala onun sadece paranızı, sevdiklerinizin fotoğrafını veya kartlarınızı mı taşıdığını düşünüyorsunuz? Üzgünüz ama cüzdanınız bu işlevlerinin dışında aynı zamanda sizin tüketim profilinizle ilgili önemli ipuçları da veriyor.

Gelişen ödeme sistemleri ve e-ticaretle birlikte aslında artık para harcamak veya ödeme yapmak için illa sokağa çıkmamız gerekmiyor. Sonuçta öyle veya böyle evde, ofiste, sokakta hepimiz para harcıyoruz. American Express’in İpsos Araştırma Şirketi’yle yapmış olduğu bir çalışma, günümüzde üç ayrı tüketici profilinin varlığına işaret ediyor. Peki sizce siz hangi profildensiniz? Madem paranız kıymetli, bunu öğrenmenin zamanı geldi..
Profil 1: Teknoloji Meraklısı “TEKNO” lar…

Bu kişiler en yeni ödeme yöntemlerini en erken benimseyenler ve alışverişlerinde bu sistemleri kullanmak için heyecan duyanlardır. Onlar tabii ki teknolojiden vazgeçemezler, akıllı telefonları veya dizüstü bilgisayarları yanlarındaysa alışveriş yapmak onlar için çocuk oyuncağı olacaktır. Onların belki cüzdanları yoktur ama e-cüzdanları olabilir 🙂 Araştırma sonuçlarına göre son 5 yılda;

• %30’luk kesim artık daha sık online ödeme yapıyor.

• %35‘i nakit ödemelerden uzak durarak, bu yolla harcamalarını çok daha rahat takip edebildiklerini söylüyor.

• %35‘i dijital cüzdan, temassız işlem gibi yeni ödeme yöntemlerini denemek istiyor.

Eğer siz de sık sık online alışveriş yapıyorsanız, kredi kartınızın dışında dijital cüzdan yöntemini de rahatlıkla kullanabilirsiniz.


Profil 2:
 Güvenlik Tutkunları “ÖNCE  GÜVENLİK” diyenler…                                              

Bu tüketici profili, alışverişlerinde geleneksel yöntemleri tercih ediyor. Yeni ödeme yöntemleri bu kişileri korkutuyor. Onların en büyük korkusu, bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline ulaşması. Bu tedirginliği yaşamamak için ödemelerini çoğunlukla nakit, çek veya bazen de kredi kartıyla gerçekleştirirken, online ödeme veya dijital cüzdan benzeri sistemlerinden uzak duruyorlar. Kredi kartı kullansalar dahi bu bilgileri bir internet sitesine girmek kesinlikle onlara göre değil!

• Son 5 yılda çek kullananların %49‘u artık çok nadir olarak bu şekilde ödeme yapıyor, dolayısıyla ödeme yöntemlerindeki en belirgin düşüşü “çek yöntemi” yaşıyor.

• %69‘u web sitelerinde ödeme bilgilerini paylaşmayı kesinlikle güvenli bulmuyor.

• %83‘ü ise ödemelerinde en önemli faktörün “güvenlik” olduğunu söylüyor.

Eğer güvenlik sizin için de ilk sıradaysa, siz yine de yeni teknolojilerden korkmamaya ve uzak kalmamaya çalışın. Yeni sistemleri mutlaka araştırın, hayatınızı kolaylaştırmaktan kaçmayın.

Profil 3: Bütçe Patronları “Kontrolcü” ler…

Patronlar yeni ödeme yöntemlerinin daha fazla para harcamaya neden olduğuna inanıyor. Onlar para kaybetmekten korkuyor! Kontrolü en yüksek seviyede ellerinde tutabilmenin ve patron kalabilmenin tek yolunun nakit ödeme yapmaktan ve banka (ATM) kartı kullanmaktan geçtiğini düşünüyorlar

• %25‘i, 5 yıl öncesine göre bugün yaptıkları harcamalarda daha sık

nakit ödeme yaptıklarını belirtiyor.

• %57‘si nakit ödeme yapmanın, harcamalarını kontrol altında tutmaya yardımcı olduğunu söylüyor.

Eğer siz de paramın kıymetini çok iyi bilirim ve bu konudaki kontrolü kaybetmek benim en büyük korkum diyorsanız, kredi kartlarınızı limit artışına kapatabilir, kart harcamalarınızı bankaların internet şubelerinden düzenli bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım