Evlilik kararı aldıktan sonraki tatlı telaşın düğün gününde, öncesinde ve sonrasında tatsız sürprizlere neden olmaması için, ayakları yere basan bir düğün bütçesi hazırlamak son derece önemli. Evlendikten sonra uzun yıllar belinizi bükecek borçların altına girmemek ve düğününüzde sizi mutsuz edecek eksikliklere meydan vermemek istiyorsanız ayağınızı yorganınıza göre uzatıp bir düğün bütçesi oluşturmakta fayda var.

Olası giderlerin bir listesini oluşturun

Düğün bütçesini yalnızca düğün gecesindeki harcamalar olarak düşünmeyin. Kına gecesi, söz töreni, nikâh hatta balayı gibi çiftten çifte ve geleneklere göre değişiklik gösterebilen birçok evlilik etkinliğini de hesaba katmalısınız. Yapılacak tüm harcamaları sıfırdan başlayarak adım adım listeleyin. Bu listeyi müstakbel eşinizle birlikte hazırlamanız son derece önemli. Sizin gözünüzden kaçan, eklemek istediği maddeler olacaktır.

Rüya gibi bir düğün gecesi başta olmak üzere, öncesi ve sonrasının da göz önünde bulundurulduğu detaylı bir liste hem daha planlı hem de eksiksiz bir programa sahip olmanızı sağlar. Listenizi tamamladıktan sonra yeni evli arkadaşlarınızla bu listeyi paylaşın ve fikirlerini sorun. Bu tecrübeli iki (ya da daha çok) çift göz, atlanan, akla gelmeyen ya da bilinmeyen harcamaların bulunması konusunda çok işinize yarayacak.

Birikimlerinizi ve bütçenizi gözden geçirin

Çift olarak birikimlerinizi ve mevcut finansal durumunuzu bilerek hareket etmek çok önemli. Evlilik için biriktirdiğiniz bir para, düğün için maaşlarınızdan ayırabileceğiniz bir meblağ ya da düğün için harcayabileceğiniz, maaş dışında herhangi bir geliriniz varsa tüm bunları toplayın ve dünya evine girerken kullanabileceğiniz maksimum para miktarına karar verin. Bunun kesin ve değişmez bir tutar olmasına gerek yok, tahmini ve yuvarlak bir hesap yeterli olacaktır. Ardından çıkardığınız ihtiyaç ve gider listesiyle bu tutarı karşılaştırın. İki meblağ arasında büyük bir uçurum varsa zorunlu olmadığını düşündüğünüz maddeleri listeden çıkarabilir, düğüne kadar ek gelir elde edecek yolları arayabilir ya da listenize yeni maddeler ekleyebilirsiniz. Tabii bu ekleme çıkarma işlemini yaparken iki müstakbel eşin de fikrinin alınmasının gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Bütçe hesaplama uygulamalarından yardım alın

Düğün bütçenizin detaylı son halini hazırlarken yardım alabileceğiniz birçok uygulama ve online bütçeleme araçları bulunuyor. Hazırladığınız listeyi bu araçların listeleriyle karşılaştırarak olası eksikleri görebilir, daha kesin sayılar elde edebilirsiniz. Böylece hayallerinizdeki düğün için ihtiyacınız olan tutarı kolaylıkla hesaplayabilir ve hazırlıklara başlayabilirsiniz.

Buraya kadar gelmişken şu yazılarımıza da bir göz atın deriz:

Çeyiz Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Altın Hesabı Nedir? Nasıl Açılır? Faydaları Nelerdir?

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım