Tek bir kredi kartına bağlı olarak çıkartılabilen ve birden çok kartın tek bir hesap üzerinden kontrol edilmesini sağlayan ek kartlar, aile bütçesini ve harcamaları kontrol altında tutmanıza yardımcı oluyor. İşte ek kartlar hakkında merak edilenler…

Ek kart nedir?

Ek kart da aslında bir kredi kartıdır. Ana kart denilen mevcut bir kredi kartına bağlı olarak çalışır ve kredi kartının tüm özelliklerine sahiptir. Ek kartların limiti ve numarası genellikle ana kartınkiyle aynı olsa da talep edildiği takdirde ek kartlar için farklı limitler ve numaralar tanımlanabilir.

Ek karttan yapılan harcamalar ay sonunda ana kredi kartı ekstresine yansır. Yani asıl kredi kartı ile ek kartın borcu tek yerde birleştirilir ve birlikte ödenir.

Hemen hemen tüm bankalar ek kart hizmetini ücretsiz olarak sunsa da kimi banka kartlarında olduğu gibi ek kartlardan da yıllık aidat alınabiliyor. Bankadan bankaya değişiklik gösteren bu konu hakkında en kesin bilgi için bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

Kimler faydalanabilir?

18 yaşını doldurmuş herkes, ana bir kredi kartı üzerinden ek kart başvurusu yapabilir. 18 yaşından küçük kişilerin ek kart çıkartabilmesi içinse aile muvafakatnamesi gerekir. 18 yaşının altındakiler sadece ebeveynlerinin kredi kartı hesaplarına bağlı olan bir kart çıkarabilir ve kredi kartının asıl sahibinin çalışıyor olması gerekir.

Ek kart, kredi kartına bağlı çalışan bir kart olduğu için herhangi bir kredi kartı olmadan ek kart başvurusu yapılamaz.

Faydaları nelerdir?

Ek kart genellikle aile üyeleri arasında kullanılan bir hizmet. Ana bir kredi kartına bağlı olarak 10 adede kadar çıkarılabilir. Ek kartlar, limitleri ve kullanım koşulları önceden kullanıcı tarafından belirlenebildiği için aile bütçesinin planlamasında son derece faydalıdır. Aile muvafakatnamesi sayesinde reşit olmayan kişiler için de çıkarılabilen ek kart, 18 yaşından küçük aile üyelerinin de ebeveynlerine bağlı bir kredi kartı olabilmesini sağlar.

Nasıl alınır?

İnternet ya da telefon bankacılığı kullanarak veya bankanızın şubesini ziyaret ederek başvurusu yapabilirsiniz. Bankanın yaptığı değerlendirme ve incelemeler sonucunda ortalama 1 ile 4 hafta içinde başvurunuza olumlu ya da olumsuz cevap verilir.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
1