İnternetten alışveriş yapmak büyük bir tuzakmış gibi görünse de aslında planlı ve bilinçli hareket edildiğinde büyük avantajlar sunabiliyor. Ürün ve hizmetler için internetten faydalanmak yeri geldiğinde size hem vakit hem de nakit kazandırıyor. Önerilerimizi dikkate aldığınızda internetten alışveriş yaparken tasarruf edebilirsiniz.

Alışveriş Listesi Yapın

Hiçbir ihtiyacınız yokken, sadece zaman geçirmek için alışveriş sitelerinde dolaşıyorsanız tehlikeli sularda yüzüyorsunuz demektir. Böyle bir durumda tuzağa düşerek gereksiz harcama yapma ihtimaliniz çok yüksek. Bu yüzden bilgisayarın başına geçmeden önce ihtiyaçlarınızı etraflıca düşünün ve bir liste hazırlayın.

Fiyatları Karşılaştırın

İnternet alışverişinin en büyük ekonomik avantajlarından biri, web siteleri arasında hızlıca fiyat karşılaştırma seçeneği sunması. Diyelim mağazada bir ayakkabı beğendiniz ancak diğer mağazalarda daha ucuz olup olmadığını bilmiyorsunuz. Tüm mağazaları tek tek dolaşmak fiziki olarak neredeyse imkanız. Ancak internetten birkaç tıkla tüm sonuçları görebilirsiniz.

Kampanyaları Takip Edin

Eğer ihtiyaç duyduğunuz ürün ya da hizmete hemen bugün ulaşmanız gerekmiyorsa aceleci davranmayın. İnternet alışverişi yapabileceğiniz web sitelerinin hemen hemen hepsi belirli dönemlerde indirim kampanyaları düzenliyor ve marka özelinde de fırsatlar sunuyor. Favori markalarınızın internet sitelerini sık sık kontrol edebilir ve varsa, “indirime girdiğinde beni bilgilendir” tuşuna basarak gelişmelerden e-posta ile haberdar olabilirsiniz.

Sezon Dışında Alışveriş Yapın

Yazın platolar, kışın ise mayo ve bikiniler çok daha ucuz olmasına rağmen yılın ortasında mağazalar yaz sezonu ürünlerini reyona çıkartmazlar. Ancak internette her ürünü her mevsim bulmanız mümkündür. Özellikle giyim konusunda ekonomik alışveriş yapabilmek için ihtiyaçlarınızı mevsim gelmeden önce düşünün ve ona göre alışveriş yapın. Ayrıca bir sonraki sezonda demode görünme riski taşıyan iddialı parçalar yerine klasik parçaları tercih etmeye çalışın.

İkinci El Kullanın

Eskiden ikinci el bir ürün almak için bit pazarına gitmek gerekirdi. Bu pazarlarda ise aradığınızı bulmak çok zor olurdu. Ancak internet alışverişinin yaygınlaşmasıyla ikinci el ürün pazarı da yeniden hareketlendi. Modadan elektroniğe kadar pek çok kategoriden ürün, internet siteleri ve mobil uygulamalar üzerinden kolayca satışa çıkarılabiliyor ve uygun fiyatlarla alıcıya ulaşıyor. İkinci el eşya kullanmanın ekonomik olduğu kadar çevreci bir yaklaşım olduğunu da hatırlatalım.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
81