Yaz aylarının son haftaları yaklaştıkça evin ufaklıklarının okul heyecanı da başlıyor. Her eğitim dönemi öncesinde yapılan okul alışverişinin aile bütçenize yük olmasını nasıl önleyebileceğinizi hiç düşündünüz mü? İşte daha ekonomik bir okul alışverişi için birkaç ipucu…

“Okula dönüş” kampanyalarını takip edin

Okullar açılmadan birkaç hafta önce, süpermarketler başta olmak üzere birçok yerde “okula dönüş” kampanyaları ve indirimleri düzenleniyor. Kitaptan deftere, beslenme çantasından sulu boyaya çocuğunuzun okul döneminde ihtiyaç duyabileceği her türlü kırtasiye ürününü, bu indirim döneminde çok daha uygun fiyatlara alabilirsiniz. Büyük süpermarketlerde bu indirim sezonu küçük kırtasiyelere göre çok daha avantajlı olabiliyor. Öyle ki defterlerin taneyle değil, uygun fiyatlarla kiloluk olarak satıldığı kampanyalara bile rastlamak mümkün.

Alışveriş listesi oluşturun

Genellikle eğitim dönemi başlamadan önce, çocuğunuzun öğretmeni tarafından bir ihtiyaç listesi hazırlanır ve size ulaştırılır. Bu listeye ek olarak kendiniz de ufaklıkla birlikte bir liste oluşturun. Bu iki listeyi karşılaştırın ve gerçekten ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz maddelerin bulunduğu yeni bir liste oluşturun. Böylece öğretmenin temin etmenizi istediği ihtiyaç listesinde sizde zaten bulunan eşyalar varsa tekrar tekrar almanıza gerek kalmaz ve okul alışverişi yaparken tasarruf edebilirsiniz.

Ucuzluk ile kalite arasındaki çizgiyi iyi belirleyin

En ucuz ürünlerin her zaman en hesaplı seçenekler olduğunu düşünmeyin. Çocuğunuzun önümüzdeki senelerde de çanta, matara, önlük gibi eşyalara ihtiyacı olacağını unutmayın. Kısa sürede bozulacak, yıpranacak ürünler ucuz olsa da bir süre sonra kullanılamaz hale geleceğinden yeniden almanız gerekir ve bu size ek bir masraf çıkarır. Çocuğunuzun uzun süre kullanabileceği, modası geçmeyecek, ileriki yıllarda da hoşuna gideceğini düşündüğünüz ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Takas ve ikinci el fırsatlarını değerlendirin

Özellikle gelişme çağındaki çocuklar oldukça hızlı büyürler ve çoğu eşyaları daha eskimeden küçülüp kullanılamaz hale gelir. Aynı zamanda zevkleri de kısa zamanda değişebilir ve bugün çok severek kullandığı bir çantayı yarın asla sırtına takmak istemeyebilir. Çevrenizdeki çocuklu arkadaşlarınızla iletişime geçerek çocuklarınızın artık kullanmadığı eşyaları takas edebilir ve okul alışverişini daha ekonomik bir hale getirebilirsiniz.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
2