Güneşin etkisini iyice artırdığı bu günlerde hepimizin aklında aynı şey var: tatil! Peki, yılın belki de en keyifli zamanları diyebileceğimiz yaz tatillerinin bütçemizde büyük yaralar açmasını nasıl engelleyebiliriz? İşte bir haftalık bir tatilin sizi aylarca taksit ödemek zorunda bırakmaması için birkaç öneri…

Planlamanızı Erken Yapın

Ekonomik bir tatil hayal ediyorsanız planlarınızı son ana bırakmak yapacağınız en büyük hatalardan biri diyebiliriz. Dolan otobüsler, tavan yapan uçak biletleri, yararlanılamayan erken rezervasyon imkânları, yetişmeyen vize/pasaport işlemleri ve daha nice benzer sorunu erken bir tatil planlamasıyla saf dışı bırakabilirsiniz.

Ucuz Ulaşım Yollarını Tercih Edin

Ulaşım giderleri tatil masraflarının hatırı sayılır bir bölümünü oluşturuyor. Öncelikle evinize daha yakın yerlerde tatil yapmayı tercih ederek bu harcamalardan tasarruf edebilirsiniz. Uçak ve otobüs fiyatları özellikle tatil zamanlarında fazlasıyla artıyor. Bunların yerine alternatif ulaşım yollarını tercih edebilirsiniz. Araba bölüşme uygulamalarıyla yol masraflarını başka insanlarla bölüşerek ekonomi yapabilirsiniz.

Alternatif Ve Ekonomik Konaklama İmkânlarını Seçin

Bol yıldızlı lüks bir otelde kalma planınız varsa bunu en ekonomik olarak her şey dahil otellerde erken rezervasyon yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Ancak alternatif seçeneklere sıcak bakıyorsanız konaklama giderlerinden büyük ölçüde tasarruf edebilirsiniz. Doğayla iç içe bir çadır kampı, gri şehir hayatından ekonomik bir kaçış bileti olabilir. İnsanların evlerini/odalarını bedavaya ya da cüzi meblağlarla paylaşıma açtığı konaklama uygulamaları da tatil gelirlerini minimuma indirmenize yardımcı olabilir.

Gönüllü sosyal projeleri araştırın

Dünyanın dört bir tarafında, sosyal sorumluluk projeleri başta olmak üzere dönemsel gönüllü projeleri yapılıyor. Bu projeler sayesinde küçük ve keyifli hizmetler karşılığında yurtiçinde ve yurtdışında hiçbir ücret ödemeden tatil yapabilirsiniz. Örneğin bir hayvanları koruma projesinde görev olarak Caretta caretta’ların bakımını yapabilir ya da bir köy okulunun yenilenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu sürede hem tatilinizi bedavaya getirebilir, hem de yeni arkadaşlıklar ve bağlantılar kazanarak unutulmaz deneyimler edinebilirsiniz.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım