Tatil yapmak günlük rutinden kaçmak, yeni deneyimler kazanmak ve iyi vakit geçirmek için harika bir yol; ancak pahalı olabiliyor. İster lüks ister ekonomik tatil planlayın, her zaman paranızla satın alabileceğinizin en iyisini yapmak istersiniz. Ucuza tatil planlamak ise epey karmaşık olabiliyor, ancak gereksiz harcamalardan kaçınarak tatilinizi ekonomik hale getirebilirsiniz. Yalnızca adımlarımızı takip edin:

1. Popüler Tatil Bölgelerinden Uzak Durun

Ekonomik tatil yapmanın yolu, daha az turist çeken, az duyulmuş yerleri seçmekten geçer. Çünkü popüler mekanlar kalabalık olduğu için fiyatlar her zaman daha yüksek olur. Ayrıca büyük bir şehrin yakınlarındaki küçük bir bölgeyi de tercih edebilirsiniz. Buralarda ucuz otel bulabilirsiniz ve şehre gün içinde toplu taşımayla gidebilirsiniz.

2. Sezon Dışında Seyahat Edin

Ucuza tatil yapmak istiyorsanız fiyatların düşük olduğu tatil sezonu dışındaki aylarda seyahat etmelisiniz. Örneğin; yazları güzel havadan dolayı popüler olan Avrupa ülkeleri, kışın hem sakin hem de ekonomik oluyor.

3. Uçak Bileti Alırken Akıllıca Davranın

Uçak bileti almak için en kötü zaman, seyahatinizden iki hafta önce almaktır; bu zaman diliminde fiyatlar çok yükseliyor. En iyi zamansa genelde seyahatten üç buçuk ay öncesi. Ayrıca fazla zaman kısıtlamanız yoksa aktarmalı uçak bileti almak da size ekonomik tatilin kapısını aralayabiliyor. Son olarak, uçak biletinizi tek yön yerine gidiş-dönüş olarak almak da size tasarruf sağlayacak.

4. Ucuz Otel Bulmak İçin Zaman Ayırın

Ekonomik tatil için ucuz otel bulmak neredeyse kaçınılmaz bir gerçek. Pek çok ülkede şubesi bulunan kurumsal otel zincirleri yerine bağımsız otelleri tercih edebilirsiniz. Unutmayın; ucuz otel demek her zaman kalitesiz otel demek değildir. Aksine, bunlar genelde daha otantik olurlar ve özenli hizmet sunarlar. Ayrıca lüks takıntınız yoksa hostel seçeneğini de mutlaka değerlendirebilirsiniz. Paylaşımlı odalar dışında özel odalar da bulabileceğiniz hosteller, çoğu ucuz otelden daha ekonomik.

5. Yerel Lezzetlerin Peşine Düşün

Eğer İngilizcenin ana dil olmadığı bir ülkeye gidiyorsanız, mutlaka oralı birinden yardım alarak restoran tavsiyesi alın. Sokakta yürürken rasgele girdiğiniz restoranda menüler İngilizceyse ve garsonlar da İngilizce konuşuyorsa, anlayın ki orası turistler içindir ve fiyatlar ortalamanın üzerindedir. Ekonomik tatil yapmak istiyorsanız yerel halkın gittiği yerlerde yemek yemelisiniz.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım