Gençliğin enerjisi ve rahatlığıyla yirmili yaşlarımızı sanki hiçbir finansal sorumluğumuz yokmuş gibi geçiriyoruz. Ancak eğlenirken zaman uçup gidiyor ve maalesef bazı ekonomik hedefler bir gecede gerçekleşmiyor. O yüzden 30 yaşınıza gelmeden listedekileri gerçekleştirin ve ilerleyen yıllarda zor duruma düşmemek için kendinizi ekonomik anlamda güvenceye alın. Eğer 30’unuzu geçtiyseniz yine de geç değil, bu listeyle akıllıca hedefler koymak için hâlâ şansınız var.

Bütçe Hazırlayın

Üniversiteden yeni mezun olup kendi paramızı kazanmaya başladığımız ilk yıllarda sorumsuzca davranıyoruz, kazandığımız parayı har vurup harman savuruyoruz. 20’lerin sonuna yaklaştığınız bu yıllarda artık kontrolü ele almanın zamanı geldi. Finansal başarı için bütçe yapmak şart. Unutmayın ki bütçe yapmak, paranın nereye gittiğini değil, nereye gideceğini belirler. Daha önce hiç bütçe yapmadıysanız, paramkiymetli.com’daki yazılarımıza göz atarak sunduğumuz ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

Kredi Notunuzu Bilin

“Kredi notu mu? O da ne?” diyorsanız muhtemelen 20’li yaşlarındasınız ve bu kavramın öneminin farkında değilsiniz. Kredi ödeme ve kredi kullanım alışkanlıklarımızı gösteren bir puan söz konusu. Bu puan, bir bireyin finans kuruluşlarıyla arasında geçen her türlü mali ilişkiye dayanarak çeşitli analizler neticesinde ortaya çıkarılıyor. Kredi notu, atacağınız finansal adımları olumlu ya da olumsuz anlamda etkiliyor. İyi bir kredi notu büyük hedeflerinize ulaşmada kolaylık sağlarken, kötü bir kredi notu size bu anlamda engel çıkarabilir. Kredi notunuzu öğrenmek için ev ya da araba almayı beklemeyin. Bankanızdan kredi notu raporunuzun bir kopyasını alın ve eğer puanınız düşükse, yükseltmek için gerekenleri yapmaya başlayın.

Borçlarınızı Azaltın

İlk işinize girdiğinizde muhtemelen kendinize hemen bir kredi kartı çıkarttınız ve bir kasa sorumlusunun “yetersiz limit” uyarısıyla karşı karşıya kalana kadar keyifle kullanmaya başladınız. Kredi kartları taksit, puan, sanal alışveriş gibi kolaylıklar sağlasa da bilinçli şekilde kullanılmadığında ciddi sorunlara sebep olabilir. Kredi kartınızı kazancınızı düşünerek sorumlu bir şekilde kullanın ve ödemeleri mutlaka zamanında yapın. Her seferinde asgari ödeme yapmak kredi notunuzu düşürecektir.

Acil Durum Fonu Oluşturun

Ani bir iş kaybı ya da benzer bir finansal zorlukta ayakta kalabilmek için acil durum fonu oluşturmanız şart. Acil durum fonu, en az 3-6 aylık gelirinize denk gelir. Bu rakamlar kulağa çok yüksek gibi gelse de her ay kenara atacağınız 500 TL ile acil durumlarda başınızın sıkışmayacağından emin olabilirsiniz. 

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
7