Business Insider web sitesi özellikle genç yaştaki kişilerin kendilerini Finansal Çöküş içinde bulmalarına neden olan yedi hatasını kaleme almış… İşte finansal çöküşe uğratan o yedi hata:

1)      Erken çocuk sahibi olmak: Dünyaya çocuk getirmenin dışında ,  çocuğunuza istikrarlı ve sabit bir finansal gelecek hazırlamadan alınacak bir “çocuk sahibi olma” kararı ne yazık ki yıkıcı bir etki yaratabilir. Çocuk yetiştirmek, sadece paranızı değil, paranın yanında zamanınızı da katacağınız muazzam bir yatırımı gerektirir. Para ve zaman kaynaklarınız kısıtlı/ sınırlı olduğunda yeni bir iş kurmak, daha fazla para kazanabilmek için yeterli deneyimi ve bilgiyi kazanabilmek, kariyer gelişiminiz için eğitime vakit ayırmak ve fırsatları değerlendirmek son derece zor olacaktır.

2)      Kredi kartlarını bilinçsiz/ kötü kullanmak: Kredi kartlarını bilinçsizce kullanmaları nedeniyle kendilerini devasa bir borç dağının altına gömüp, yıkıma uğrayan binlerce kişinin olduğu bir gerçek.  Bu kişilerin çoğu,  kredi kartlarının bir disiplin ve sorumluluk çerçevesinde kullanılması gerektiği,  ve kredi kartlarının aslında “ iki ucu keskin bir kılıç” olduğu bilincinden uzak. Unutmayın, kredi kartları veya krediler bilinçsizce kullanılınca finansal çöküşe neden olan en büyük iki etken haline geliyorlar.

3)      Kendi sınırlarınızın dışında yaşamak:  Kendi kazandığınıza paralel harcamalar yapmıyorsanız, her defasında “bu ay fazla harcama yapmayacağım” deyip, kendinize verdiğiniz sözü tutamıyorsanız,  kazandığınız paradan daha fazla harcama yapmanızı gerektirecek bir yaşam biçimi benimsediyseniz, ödenemeyecek borç seviyelerine ulaşabilirsiniz.

4)      Başkalarına finansal anlamda bağımlı olmak: Ailenizin desteği ve/veya paraya sıkıştığınızda hep elinizi tutan arkadaşınızın/ arkadaşlarınız olması, finansal anlamda sizi bağımlı kılar, finansal özgürlüğünüzü elde etmek ve özellikle gelir-gider  dengenizi sağlıklı ve başarılı bir biçimde hesaplamanız için kendi kazandığınız para dışında güvendiğiniz biri/birileri olmamalıdır. Unutmayın, bu desteği bir gün bulamadığınızda finansal yıkım için alarmlar çalmaya başlıyor demektir.

5)      Yaşam alanınızı/ evinizi yanlış yere kurmak: Farkında olsanız da olmasanız da kritik finansal kararların başında yaşayacağınız yeri belirlemek gelir. Sahip olduğunuz değil, sahip olmak istediğiniz yaşam tarzına göre bir ev seçimi yapmak sizi kısa vadede zor duruma düşürecektir. Gelir- gider dengenize göre makul  bir ev seçimi yaparsanız, para biriktirebilir, istediğiniz eve uzun vadede ama zorlanmadan sahip olabilirsiniz.

6)      Gelecek planınızı oluşturmamak/ hatalı oluşturmak:  Genç insanların bazılarında olan “para kazanmak/biriktirmek ve planlama yapmak için daha çok zamanım var”  düşüncesi  gerekli zamanda başlamaları gereken birikime engel olur ve acil durumlarda onları zor duruma düşürür. Birikim yapmamanız ve finansal planınızı oluşturmamanız durumunda aniden ortaya çıkabilecek bir acil durum veya ihtiyaç sizi finansal zorluğa sürükleyecektir. Unutmayın başarısız bir plan yapmak, başarısızlığı planlamakla eş değerdir.

7)      Yanlış insanla evlenmek:  Evlilik bir yandan da finansal bir sözleşmedir.  Bu nedenle evlilik finansal bir tehlike olarak sayılır. Finansal disiplinsizlik nedeniyle, boşanmayla biten evlilikler olduğu gibi boşanma sürecinin de manevi olduğu kadar maddi  olarak  da hayli sıkıntılı bir süreç olduğunu söylemek isteriz.

Paranızın kıymetinin günden güne arttığını her zaman göz önünde bulundurun. Bu hatalardan olabildiğince uzak durun ve kendinize bir borç dağı yaratmayın.Unutmayın, finansal özgürlüğe sahip olmak bugününüz, yarınınız ve sevdiklerimiz için kendinize hazırladığınız en güzel  planlardan biri olacaktır.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
1