Evlilik maddi açıdan büyük bir adım. Bu konudaki bütçe planınızı yapmanız şart. Peki düğünü ve ev kurma sürecini daha ekonomik bir hale getirmenin yolları neler?

Düğün hazırlıkları, beraberinde tatlı bir heyecan getirse de ekonomik açıdan büyük bir strese dönüşebiliyor. Bir düğün salonu için bile ortalama 5 bin lira civarında para ödediğinizi düşünürseniz, seçenekler arttıkça bütçe de daha kabarık hale geliyor. Bu yüzden, ilk yapılması gerekenlerden biri, bir düğün bütçesi çıkarmak. Her harcamayı kalem kalem yazmak ve giderleri hesaplamak. Çıkardığınız bütçe, tahmin ettiğiniz bütçenin üzerinde ise, nelerden kısabileceğinizi araştırmaya başlayabilirsiniz.

Birikim ve Evlilik Kredisi

Mümkünse düğünden aylar önce kenara köşeye para koymakta fayda var tabii ki. Yeterli olmasa bile, yükünüzü hafifletecektir. Bunların yanı sıra, artık evlilik kredisi adı altında bir kredi veriliyor. Eğer illa borçlanmak zorunda kalacaksanız, bu krediyi değerlendirebilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olan parayı, düşük faizlerle kullanma fırsatını bulabilirsiniz.

Düğün Harcamaları

Düğün yeri, bütçede büyük bir bölümü kapsayacak. Bu yüzden doğru karar vermek şart. Aynı zamanda, birçok düğün organizasyonu şirketi de sizlere bu konuda uygun seçenekler sunacaktır. Aylar öncesinden yapılan bir planlama ve seçimle beraber, düğün organizasyonunu çok uygun fiyatlar karşılığında çözebilirsiniz.

Organizasyon şirketlerinin belli dönemlerde yaptıkları kampanyaları aylar öncesinden takip etmeye başlamakta fayda var. Organizasyon şirketlerinin yanı sıra, daha minimal bir düğün istiyorsanız, yelpaze yine oldukça geniş. Bütçenize uygun bir mekan arayışı için küçük bir araştırma yapmak yeterli olacaktır.

Balayı

Her çift gibi bu güzel dönüm noktasını mükemmel bir tatil ile kutlamak isteyeceksiniz. Fakat bir yandan tatil dediğimiz şey tek başına düşünüldüğünde bile pahalı bir organizasyonken, söz konusu balayı olduğunda, her çiftin yaşadığı gibi ekonomik tedirginlikler yaşayabilirsiniz. Eğer yurt dışı tatili düşünüyorsanız, kesinlikle en az üç ay öncesinden ulaşım biletlerini satın almış olmanız oldukça ekonomik bir adım olacaktır. Konaklama konusunda balayı için sık tercih edilen mekanları tercih edebilirsiniz. Böylece konfordan vazgeçmeden bütçenize uygun bir konaklama seçeneği bulmak sandığınız kadar zor olmayacak.

Ev Kurma Süreci

Birçok marka yeni evli çiftlere özel kampanyalar düzenliyor. Bu kampanyalar sayesinde toptan yaptığınız alışverişlerde büyük indirimlerle bütçenizin yükünü hafifletebilirsiniz. Hatta, ödeme seçeneklerindeki kolaylıklar sayesinde de bütçenizi zorlamadan evinizi istediğiniz gibi kurabilirsiniz.

İnternetten yapılan alışverişlerin çok uygun fiyatları karşımıza çıkardığı bir dönemde yaşıyoruz. Bu yeni akımdan faydalanıp, internet kampanyalarını yakalayarak evinizi yavaş yavaş kurma yoluna da gidebilirsiniz.

Evlilikte birçok gelenek artık çok eskide kaldı. Sizler de tabuları yıkmak ve sıfır eşya almamaktan yanaysanız işiniz çok daha kolay olacak. Temiz ve kaliteli ikinci el ürünler bulmanız da mümkün olacak bu sayede.

Yeni bir hayata adım atarken bütçenizi de düşünmeyi ihmal etmeyin. Yaşama dair kıymetli ipuçları için Param Kıymetli’yi takip etmeye devam edin.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım