Gayrimenkul yatırımı doğru yerde ve zamanda yapılırsa alıcıyı fazlasıyla memnun edecek akıllı yatırımlardan bir tanesidir.  

Ev,arsa, dükkan , arazi bunların hepsi gayrimenkul yatırımı ifade eder. Yatırım kararı yatırımcının beklentisi, bütçesini doğrudan etkiler ve buna göre kararı şekillendirir.  

Eğer yatırımcı aldığı gayrimenkulün değerlenmesini çok fazla bekleyecek lüksü yok, kısa vadede az miktarda dahi gelir beklentisi içinde ise aylık kira getiren dükkan , ev gibi gayrimenkulleri tecih etmelidir.  

Gayrimenkul yatırımı için siz ne kadar sürede getirisinin olacağı da kritik bir konudur. Örneğin uzun vadede bir beklenti söz konusu ise ; binaların kentsel dönüşüme girmesi muhtemel bir bölgeden almanız , imar izni olmayan bir bölgeden arsa almanız, henüz şehirleşmemiş bir bölgeye yaptığınız bir yatırım uygun olabilir. Zira bu değerlemelerin kısa sürede olmasını bekleyemezsiniz. Ancak diğer yandan bu bölgelerde yaptığınız yatırımların , bekleme süresi arttıkça değerlenme oranı da o oranda artacaktır. 

Beklentiniz daha kısa vade ise özellikle emlak kulislerinde konuşulan, uzmanların değerlendirmelerini takip etmeniz ve fizibilitesinin iyi yapılmış bir bölgeyi tecih etmeniz faydalı olacaktır.  Altyapı, kanalizasyon, fiber , kablolu gibi fiziksel özellikler, park, okul, hastane, toplu ulaşım, AVM yakınlığı gibi lojistik konumu önem kazanmaktadır. Mağaza dükkan gibi yatırımlar için ise bölgenin nüfusu, yaya yolları, park yeri alanları gayrimenkulun tercih edilmesini ve değerinin de artırmasını sağlayacaktır.  

Gayrimenkul yatırımı yaparken ülkenin ekonomik koşulları ve ekonomik projeksiyonlarını dikkate almak gerekir. Uzun süreli kriz, iç savaş, soğuk savaş gibi politik ve siyasi koşullar da yatırım beklentilerini etkilemektedir. 

Son olarak yapacağınız yatırımın bulunduğu bölgeyi bizzat görmeniz, tapudaki ölçüsü ile size gösterilen ölçünün olması , vergi borcunun olup olmadığı, üzerinde haciz , ipotek olup olmadığı yatırım aşamasında kontrol edilmesi gereken kritik konulardır. 

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
5