Özellikle KOSGEB gibi küçük ve orta boy işletmelere finansal destek veren kurumlara başvuru yaparken işletmenizin tüm detaylarıyla anlatıldığı bir iş planı yazmanız gerekir. Hem gerekli desteği almanız için hem de daha başarılı bir işletme sahibi olmanız için kapsamlı bir iş planı hazırlamanız gerekir.

İş planı nedir?

Kendi işinizi kurmaya karar verdiğinizde, planlı ve ayakları yere basan adımlar atarak sektöre minimum riskle giriş yapmanıza yardımcı olan rapora iş planı diyoruz. Hazırlayacağınız iş planı, işletmenizin çalışma felsefesi, gelecek beklenti ve planları, kârlılığı nasıl sağlayacağı, başlangıç aşamasında ne miktarda finansal desteğe gereksinim olduğu ve genel işleyişi kısacası tüm özelliklerini içeren geniş kapsamlı bir planlama dosyasıdır. Doğru bir iş planının hazırlanması, yeni bir işletme açarken olduğu gibi, mevcut işletmelerin geliştirilmesi sürecinde de son derece önemlidir.

İş planı nasıl hazırlanır?

Özellikle KOSGEB ve benzeri kurumlardan finansal destek talep edilecekse, bazı konulara kesinlikle değinilmesi gerekir. İşte geliştirmek istediğiniz ya da yeni açmayı düşündüğünüz işletmeniz için hazırladığınız iş planında olması gerektiğini düşündüğümüz birkaç başlık…
Finansal bilgiler: Hali hazırda bir işletme sahibiyseniz, işletme ve faaliyet geçmişinizden bahsedebilirsiniz. İş planınıza satışlarınız, kâr marjınız, sermayeniz ve mali tablolar gibi finansal bilgileri eklemelisiniz. Yeni bir işletme kurmayı planlıyorsanız başlangıç aşamasında gerek duyulan yatırım miktarının ve sermayenizin bilgilerini rapora dahil edebilirsiniz.

İşletmenin ve yöneticinin kısa özeti: Kariyer geçmişinizden bahsederek bu iş planını yazmanızdaki amacınızı belirtebilirsiniz. Bu bölüme deneyimlerinizi ve başarılarınızı ekleyerek bu girişiminizin neden ve nasıl başarılı olacağına dair kısa bilgiler paylaşabilirsiniz.
Hizmet ve ürünler: İşletmenizde ürettiğiniz/sunduğunuz ya da sunmayı planladığınız hizmetleri ya da ürünleri bu kısımda anlatabilirsiniz.

Pazarlama: Hedef kitleniz ve pazarda almak istediğiniz payın ne olacağından ve bu hedefe ulaşmak için neler yapacağınızdan bahsedebilirsiniz. İşletmenizin sürdürülebilirliğini nasıl sağlayacağınızı da eklemenizi tavsiye ederiz.

Bu ana başlıklar olmazsa olmazlardan denilebilir, ancak iş planının oldukça kapsamlı ve detaylı bir rapor olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu yüzden, ilk kez iş planı hazırlıyorsanız önceden hazırlanmış ve başarılı olmuş örnek iş planlarını incelemenizi tavsiye ederiz.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
2