Kendi işini kurmak ya da sahibi olduğu işletmeyi büyütmek çoğumuzun hayali. Ancak kimi zaman parlak fikirler maddi sebepler yüzünden hak ettiği değeri elde edemeden yitip gidebiliyor. İşte projenize sermaye bulmanıza ve iş dünyasına güvenle girmenize yardımcı olacak, girişimciler için maddi destek bulma yollarını içeren yazımız…

KOSGEB

Girişimcilerin ilk adımlarında maddi destek olan kurumlardan en çok tercih edilenlerden biri Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani KOSGEB. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin piyasadaki etkinliğini artırmayı amaçlayan KOSGEB, düzenlediği “Girişimcilik Destek Programı”nı başarıyla tamamlayan ve gerekli şartları yerine getiren girişimcilere maddi destek sağlıyor.

Kickstarter

Kitlesel fonlama olarak adlandırılan platformların en çok kullanılanı olan Kickstarter, online olarak sunulan proje için gönüllülerden gelen bağışlarla bir fon oluşturulmasını sağlıyor. Projenizin özelliklerini detaylı olarak anlatıyorsunuz ve ihtiyacınız olan tutarı belirtiyorsunuz. Ardından bağışlar toplanmaya başlıyor. Kickstarter’da bugüne kadar yaklaşık 80.000 proje bağışçılara sunulmuş ve bunların %44’üne yeterli miktarda bağış toplanmış.

Kuluçka Desteği Merkezleri

Herhangi bir arama motorunda kuluçka destek merkezleri hakkında küçük bir araştırma yaparsanız, girişimcilere destek olan birçok kuluçka merkezine ulaşabilirsiniz. Bu kuluçka desteği merkezlerinden yönetim, sermaye ve pazarlama alanında eğitimler, piyasalar hakkında danışmanlık ve sermaye desteği alabilirsiniz.

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV)

Teknoloji alanında özgün ve yaratıcı fikirlere destek olmayı ve vizyon sahibi girişimcilere yatırım yapmayı hedefleyen Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV), bağımsız bir girişim sermayesi fonu yöneticisi. TTGV, sektöre yeni girmek isteyen ya da işletmelerini büyütmek isteyen teknoloji firmalarına maddi destek imkânı sunuyor.

İTÜ Tekno Arıkent

İTÜ Tekno Arıkent, “bilginin işletmeye dönmesini” sağlamak amacıyla, teknolojik Ar-Ge ve altyapı ihtiyacı duyan girişimcilere destek oluyor. Maddi desteğe ihtiyacı olan girişimcilerin parlak fikirlerini, melek yatırımcı denilen yatırımcılarla buluşturuyor. Melek yatırımcılar, belli dönemlerde yapılan fikir sunumlarından çıkan sonuçlar ışığında, faydalı olacağını düşündükleri projelere maddi destek sağlıyor.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
6