Ne bekleyin, ne de erteleyin; hemen harekete geçin. Hızlı ve küçük yeniliklerin, zamanla ne kadar büyük etki yaratabildiğini bir an önce görmek için acele edin. Gün, Bilinçli Harcamaya Başlama Günüdür!

Peki, nereden başlayacaksınız?

Elbette listelerden…

Önce değer verdiğiniz şeylerin listesini yapın.

Paranızı bilinçli harcamanın en iyi yolu, harcamalarınızı değer verdiğiniz şeylerle benzer seviyede tutmaktır. Değer verdiğiniz şeylerden oluşan bir liste yaparak kendinize şu soruyu sorun:“Paramı, gerçekten önem verdiğim şeylere mi harcıyorum?“ Yanıt ararken, harcamalarınızı da gözden geçirme imkânı bulacaksınız.

Sonra hoşunuza giden şeylerin listesini yapın.

Parayı, hayatınıza neşe katmak için kullanın! Mesela sizi nelerin mutlu ettiğine dair bir liste hazırlayın ve harcamalarınıza ona göre yön verin. Böylece listenizde yer almayan şeylere fazla para harcamaktan kaçınmış olursunuz.

Ardından size fazla harcama yaptıran mekânların ya da insanların listesini yapın.

Size para harcatan şeylerin farkında mısınız? Emin misiniz? Son haftalarda yaptığınız harcamaları düşündünüzde, en kötü kararları ne zaman verdiğinizi (sahip olmadığınız parayı harcamak, bir başka deyişle kredi kartına tutunmak gibi) sorsak…

O halde harcamalarla devam ediyoruz…

Önce bazı şeyleri elemek için rutin harcamalarınızı gözden geçirin.

En son ne zaman, faturalarınız için bir liste yaptınız? Şimdi bir dakikanızı ayırıp ; kiranızı, sigortanızı, borçlarınızı ve faturalarınızı hesaba katarak harcamalarınızı gözden geçirseniz… Belki de listenizde artık ihtiyacınız olmayan ya da istemediğiniz şeyler vardır.

Sonra kalan harcamaları azaltacak bir eylem planı hazırlayın.

Şimdi, elediğiniz listeye tekrar bakın ve kalanlardan herhangi birini azaltıp azaltamayacağınıza odaklanın. Ödeyebileceğiniz bir borç ya da belki taksitleri azaltma imkânınız vardır kim bilir?

Bu durumda bütçeye daha yakından bakmamız şart!

Sıra geldi bütçe yapmaya.

Bütçenizi, paranızın yol haritasıymış gibi düşünün. Mesela gelecek ay, elinize ne kadar para geçecek? Eğer miktar belli ise kira, yiyecek, sigorta ve ulaşım gibi temel ihtiyaç masraflarınızı bu rakamdan çıkarın. İstediğiniz şeylere, ondan sonra listenizde yer verin.

Şimdi de her alışverişinizi not edin.

Kabul edelim takip, beraberinde farkındalığı getiriyor. Sadece bir hafta bile yapsanız gün içinde aldığınız notların, harcamalarınız üzerindeki düzenleyici etkisini göreceğinizden şüpheniz olmasın.

Sadece nakit kullanmaya başlayın.

Özellikle de kredi kartı harcamalarında sorun yaşıyorsanız… Aslında bu madde, kredi kartı kullanımında sıkıntı yaşamayanlar için de faydalı olacaktır. Çünkü nakitle alışveriş yapmak, yaptığınız harcamanın farkında olmanızı sağlar.

Satın almadan önce, kendinize zaman tanıyın.

Bugün, (…) miktarın üzerindeki alışverişlerinizde, satın almadan önce belli bir süre bekleyeceğinize dair kendinize söz verin. Ne kadar mı? Bir gece, hafta ya da ay… Kararı verecek olan sizsiniz. Alma isteğinizle, alma eyleminiz arasındaki sürede, kararınızı gözden geçirme fırsatınız olsun yeter.

Yaptıklarınız gibi yapacağınız harcamaları da not edin.

İyisi mi bir ajanda edinin ve gelecek ayları planlayın. Ne kadar harcama yapmanız  gerekecek? Hemen not alın ve olası harcamalarınızın listesini çıkarın. Böylece harcamak yerine biriktirecek, hatta en iyi fiyatları araştıracak zamana da sahip olacaksınız.

Madem paranız kıymetli, kıymetini bilmeye de bugünden başlamalı öyle değil mi?

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
1