Nasıl para harcadığınıza dair yeni bir bakış açısı mı edinmek istiyorsunuz? O halde önereceğimiz para harcama yasakları, sizin için kesinlikle faydalı olacaktır. Üstelik bu yasakların en önemli faydası, var olduğunu bile bilmediğiniz harcama alışkanlıklarından kurtulmanıza fırsat tanıması… Çünkü bu yasaklar sayesinde alışkanlıklarınızın farkına varacak, değiştirmek için çözüm üretecek ve paranızı daha bilinçli kullanmaya başlayacaksınız.

İşte karşınızda paranızla dost yasaklar…

  1. Bugün para harcamak yasak!

İlk yasağımız, “para harcamama günü” olarak da bilinir ve tüm para harcama yasakları içinde en klasik olanıdır. Özetle, o gün içinde hiç para harcamama esasına dayanır. Teoride çok kolaymış gibi görünse de pek çoğumuz için var olduğunu bile bilmediğimiz harcamaları ortaya çıkardığından zaman zaman zorlu bir süreç olabilir… Tabii, bu yasak sadece bir günle sınırlı değil. Ekonomik durumunuzu daha iyi anladıkça, bu süreyi uzatmak sizin elinizde… Belki bir hafta ya da bir ay… Neden olmasın?

  1. Anlık satın almalar yasak!

İkinci yasağımız, alışveriş miktarınızı düşürmekle kalmayıp, aynı zamanda sizi daha hesaplı olmaya zorlayarak tüm alışverişlerinizi yeniden gözden geçirmenizi sağlayacak. Bu yasak kapsamında alışveriş yaparken, önceden hazırladığınız listenin dışına çıkmanız mümkün değil. Sadece listenizdekiler (tekrar ediyoruz; çünkü duyduğunuzdan emin olmak istiyoruz J)… Bu alışkanlığı edinince, anlık satın alma dürtünüz yüzünden daha önce yaptığınız gereksiz harcamaları, çok daha net göreceksiniz. Bize güvenin!

  1. Kredi kartı kullanmak yasak!

Bu yasağa uymak için tek yapmanız gereken ise kredi kartı kullanımından kaçınacağınız kendinize en uygun dönemi belirlemek… İşte bu kadar basit!

  1. Yiyecek alışverişi yasak!

Bu yasak, para biriktirmek için harika bir yol olduğu kadar, yeni tarifler ve yemekler bulmanıza da yardımcı olacak. Üstelik bu görevi istediğiniz kadar sürdürebilirsiniz de… Yine de gerçekçi olmak gerekirse hedeflenen süre, mutfağınızdaki malzeme miktarına göre bir hafta ile bir ay arasında değişebilir. Yasağın kapsamı, alışveriş yapmadan evdeki yiyecekleri tüketmekten ibaret. Toplum olarak her yıl çöpe attığımız yiyecek miktarı düşünülürse, bu yasağın bize uygun olduğuna hiç şüphe yok! Sizin var mı?

  1. Dışarıda yemek yasak!

Dışarıda yediğiniz yemekler, bütçenizi zorluyorsa hiç şüphe yok ki bu yasak tam size göre. Çünkü bu yasak kapsamında, dışarıdan yemek söylemek ya da dışarıda yemek için izniniz olmayacak. Ama olaya iyi tarafından bakın; belki de bu sayede evde bir şeyler yapmaya başlarsınız J Hatta bu konuda o kadar iyi olduğunuzu keşfedebilirsiniz ki dışarıda yemek, sizin için sadece planlanmış bir aktivite haline gelir. Kim bilebilir ki?

  1. Eğlence yasak!

Kabul edelim, pek çoğumuz için bütçemizdeki açığın esas suçlusu eğlence harcamalarımız, daha doğrusu eğlence için ayırdığımız rakamla hesabın bir türlü denk gelememesi… O halde bir ay boyunca bu yasağı ödünsüz uygulayın; belki de kendinizi eğlendirmenin yeni, yaratıcı ve bedava yollarını keşfedersiniz.

  1. Dışarıda kahve içmek yasak!

Her gün köşedeki kafeye uğramak, sıradan bir eyleme dönüştüyse bu yasak tam da sizin için… Elbette kafeler, sadece bir örnek. Bunu, başka alışkanlıklarınıza da uygulayabilirsiniz. Şayet, dışarıda kahve içmeden bir ay geçirebilirseniz sonrasında kaçamak yapmak için kendinize izin vermeyi unutmayın. Kimse bunu hak etmediğinizi söyleyemez.

  1. Kıyafet almak yasak!

Pek çoğumuz kıyafet ya da benzeri şeyler satın almayı bir terapi olarak görüyor. Siz de kıyafete, her ay boş yere para harcayanlardansanız bir aylığına bu yasağı uygulamayı deneyin. Hem gardırobunuzu hem de satın alma alışkanlıklarınızı gözden geçirmek için bundan daha iyi bir fırsat bulamazsınız.

  1. Paralı kanallar yasak!

Bu yasağı bir ay sürdüren pek çok kişi, paralı kanallara aboneliğinin tamamen alışkanlıktan kaynaklandığını, aslında bu kanalları izlemediklerini fark edince şaşırıyor. Paralı kanallar olmadan bir ay geçirmek, verdiğiniz paraya değip değmediğini ya da diğer işlerinize mani olup olmadığını görmenizi sağlayacaktır. Denemeye değmez mi?

  1. Hobiler için harcama yapmak yasak!

Kabul edelim hobi sahibi olmak, ekstra para harcamak demektir. Oysa bir ay boyunca hobileriniz için harcama yapmayı kendinize yasaklarsanız,  başlarda zormuş gibi gelse de yaratıcılığınızın beslendiğini görerek motive olacağınıza şüpheniz olmasın.

Aslında tüm bu yasaklara uymak, zor değil. Hele bir de öğrendiklerinizin, paranızı daha iyi kontrol etmenize yardım edeceğini hesaba katarsak… Sonuçta paranız kıymetli öyle değil mi?

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım