Daha iyi bir kazanç, daha saygın bir iş, daha zinde bir beden, ve daha niceleri.  İstemek çok kolay.  Ancak elimizi taşın altına koymadıkça, hayatımızı değiştirecek mucizeler bekleyemeyiz.İşte, size sihirli bir değnekle dokunmayacak ama size bir yol haritası çizecek 10 adım:

1.     Doğru yerde olun, doğru kişileri seçin:  Büyüklerimiz, bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim diye boşuna dememişler. Vaktinizin çoğunu geçirdiğiniz arkadaşlarınız, bulunduğunz ortamlar hayatınıza yön verir.

2.     7 Gün Kuralı:  Yeteneklerinizi 7 gün içinde geliştirmeniz mümkün. İşe, eksik yönlerinizi not almakla başlayın ve eksiklerinizi gidermek için kendinize en fazla 7 gün tanıyın. 7 günde bir notların üzerinden geçin. kendinizi geliştirdikçe maddelerin azaldığını göreceksiniz.

3.     Düzenli olun:  Japonlar’a kulak verin. Toyota’nın, performans, konfor, güvenlik ve temizlik konularında iyileşme çalışmalarını kapsayan, 5S tekniklerini uygulayın. Unutmayın! Düzen konusunda ana hedefiniz gereksiz harcamayı azaltmak olmalı.

4.     “Ben oldum” demeyin:  Kendinizi geliştirmek için hedefler belirleyin. Bu hedeflerin sonucunda yeni hedefler ortay çıkarmalı ve kendinizi geliştirmeye devam etmelisiniz. 7 gün kuralını unutmayın. Siz kendinizi geliştirdikçe, karşınıza yeni fırsatlar çıkacak.

5.     Sağlığınıza dikkat edin:  Bakımlı olmak, sağlıklı beslenmek, düzenli spor ve düzenli uyku öncelikli hedefleriniz olmalı. Aktiviteye zaman ayırın, yakınlarınızı/ arkadaşlarınızı da teşvik edin. Sağlıklı olmak sizi hem zinde tutacak hem de tercih edilen kişi yapacaktır.

6.     Olumlu Bakın:  Karşılaştığınız durum ne kadar içinden çıkılmaz görünse de daima olumlu bakın. Olumlu düşünmek, hedeflerinizi gerçekleştirmek için altın bir anahtardır. Fark yaratacak şekilde değişmeyi hedefleyin ve çevrenize de olumlu olmayı aşılayın. Mutlu ederseniz mutlu olursunuz.

7.     İyi bir dinleyici olun:  Çevrenizde olan biteni doğru yorumlayabilmek için konuyu iyi anlamanız gerekir. Daha az konuşun, daha çok dinleyin. Her konuda fikriniz olmasına gerek yok. “Bilmiyorum’’ ya da “Hayır’’ demekten çekinmeyin. Yanlış bilgi vermektense bilmemek çok daha iyidir.

8.     Vazgeçmemek: Ne yaparsanız yapın karşınıza bir sürü olumsuz durum çıkacaktır. Ne olursa olsun vazgeçmemeyi prensip edinmelisiniz. Hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, “üşenme, erteleme, vazgeçme” ilkesini benimsemelisiniz.

9.     “Ama”lardan uzak durun:  Hayatınızdan “ama”, “fakat” kelimelerini çıkartın. Eğer olumsuz bir durumla karşı karşıyaysanız, olumsuz yanlarını düşünmek yerine çözümlere odaklanın. Problem değil, çözüm üretin.

10.  Paranızın kıymetini bilin:  Gerçekten işinize yarayacak ve size gerekli olan şeyler için harcama yapmalısınız. Kazancınızın yarısını tasarruf, yarısını genel harcamalar için ayırın. Tutumlu olmayı alışkanlık haline getirmeli ve kazancınızın bir bölümünü gelişim için ayırmalısınız.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
8