Aile Kurmak veya Bebek Sahibi Olmak … Hayatınızın Dönüm Noktalarında Ekonomik Zorluklar Yaşamamak İçin Neler Yapmalısınız?

Aile kurma fikri, evlenmek, bebek sahibi olmak… Hayatınızın dönüm noktaları olarak değerlendirilen bu kararları alırken finansal durumunuzu gözden geçirdiniz mi? Ne yazık ki hayatta her şey mümkün olabiliyor; dolayısıyla boşanma kararı, Ekonomik Zorluklar, iş kaybı veya beklenmeyen gelir düşüşleri de yaşayabilirsiniz. Bu kararları alırken her türlü olasılığı düşünerek, finansal durumunuzu enine boyuna gözden geçirmeniz gerekir.

“Evlenmek istiyorum” veya “ Çocuk sahibi olmak istiyorum”  diyenlerdenseniz, gelin bu bir kaç kritik noktaya değinelim ve Ekonomik Zorluklar yaşamamak için nelere dikkat etmemiz gerektiğine bir göz atalım;

Evlilik kararı aldığınızda…

Evlilik kararı aldığınızda ,bir bütçe hazırlamak ve karşınıza çıkabilecek ekstra para harcamalarına hazırlıklı olmak en iyi tedbirdir. Bütçeyi hazırlarken;

 • Önce ev eşyalarını, mobilya, beyaz eşya ve perdeler gibi ihtiyaçlarınızı sıralayın. Daha sonra masrafları, gelinlik, damatlık, düğün yapılacaksa tutulan yerin kirası, yemekli düğünse yemek masrafları gibi masrafları ekleyin. Çağıracağınız kişi sayısını önceden mutlaka belirleyin ve kararınıza sadık kalın.
 • Ev eşyalarının ne kadar tuttuğunu hesaplayın. Elinizde bir miktar paranız varsa, ne kadar borçlandığınıza bakın. Hiç paranız yoksa hepsini borçlanacaksınız demektir. Ev eşyalarını evlilik öncesinde alarak, borcunuz yarının altına ininceye kadar düğününüzü erteleyebilirsiniz.
 • Erteleme fikri hoşunuza gitmediyse; bankaların yeni evlenecekler için sunduğu, evlilik kredileri mevcuttur. Düşük faiz oranı ile kredi çekebilir ve düğünde gelen takılar ile kredileri kapatabilirsiniz. Fakat hesabınızı yaparken dikkatli olmanızda fayda  var.

Evlendik, peki ya sonra?

Evlilik hayatının başında, yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeni ile pek çok evlilik bitebiliyor veya zor günler, sıkıntılar başlayabiliyor. Bu durumdan dolayı evlendikten sonra veya bebek sahibi olmak istediğinizde bazı durumları göze almalı ve elinizden geldiğince tedbirli olmalısınız;

–          Beklenmeyen gelir düşüşleri,  beklenmeyen giderler

Beklenmeyen giderler, öngörülemeyen masrafların ortaya çıktığı çok sayıda durumu ifade eder.  Eviniz veya aracınızda çıkan maliyetli bir aksaklık/ hasar veya aniden ortaya çıkan bir rahatsızlık nedeniyle hesapta olmayan bir sağlık harcamasının maliyeti sizi ekonomik açıdan sıkıntıya sokabilir.

 •  Evinizde veya aracınızda çıkan bir sorunla karşılaştığınızda olabildiğince az etkilenmek için evinizi sigortalatmayı ve aracınızın kaskosunu yaptırmayı ihmal etmeyin. Sigorta yaptırırken, sözleşmenizi, poliçenizi ve temin ettiğiniz bilgileri gözden geçirin. Planınızda sunulan tüm hizmetlerin sigorta kapsamında olduğundan emin olun.
 • Sigorta yaptırmadıysanız veya poliçeniz ortaya çıkan bu hasarı/ aksaklığı karşılamıyorsa, bu acil durumu karşılamak için hangi harcamalarınızdan vazgeçebileceğinizi belirleyin. Mevcut ekonomik durumunuzu gözden geçirin ve bu tür acil durumlar için bir ödeme planı oluşturun.
 • Eğer bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kalırsanız, sigortanız olsa bile, büyük bir mali ve duygusal sıkıntı söz konusu olabilir. Özel sağlık sigortanız varsa, sigortanızın kapsamı her durumda tüm masraflarınızı karşılamayabilir. Ek bir önlem olarak

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sigorta kapsamını araştırın. Kimi özel hastanelerin SGK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur sigortalılarını özel indirimler uyguladığını unutmayın. Özel hastanelerin bu kurum sigortalılarına sunduğu koşulları iyi araştırın.

–          Geçici İş Kaybı veya İşsizlik

Dönemsel çalışıyorsanız geçici iş kaybı yaşamaya veya mevcut işinizi kaybetmeye karşı hazırlıklı olmalısınız. İş kaybı maddi olduğu kadar psikolojik bir sorun haline de gelebilir. Kaygı ve endişe, yoğun bir strese neden olabilir. Bu durumdan olabildiğince az etkilenmek için aşağıdaki tedbirleri alabilirsiniz;

 • İşsizlik Ödeneği: İşsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için haklarınızı ve başvuru koşullarını mutlaka öğrenin:
 • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,

 • Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
 •  Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.iskur.gov.tr/tr-tr/isarayan/issizliksigortasi.aspx

 • Bankalar tarafından sağlanan işsizlik sigortaları:  İsteğiniz doğrultusunda bazı bankalardan işsizlik sigortası yaptırabilir, ödediğiniz prim doğrultusunda, isteğiniz dışında işsiz kalmanız halinde, kredi kartınızın, kredinizin banka tarafından ödenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Eğer önceki işinizden daha az kazanacağınız bir işi kabul etmek zorunda kalırsanız, giderlerinizi yeni işinize göre ayarlayın ve işsiz kaldığınız süre zarfında ödeyemediğiniz şeyler için bir ödeme planı hazırlayın.

Hayatınızdaki mutlu anları, sıkıntılara dönüştürmeyin, ekonomik tedbirsizliklerle hayatınıza gölge düşürmeyin. Mutluluğunuzun da en az paranız kadar kıymetli olduğunu unutmayın, hesabınızı yapsanız da önlemlerinizi mutlaka alın.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım