Başarılı bir girişimci olmak için iyi bir sermayeye sahip olmak her zaman yeterli değil. Finans hakkında sağduyulu olmak ve yaratıcı fikirler de en az sermaye kadar önemli. Ekonomi konusunda tecrübeli isimlerden alacağınız tavsiyeler size başarının kapısını ardına kadar açabilir. İşte en iyi yatırımcıların kaleminden çıkmış, her girişimcinin başucunda bulunması gereken birkaç kitap…

Warren Buffett’in Denemeleri – Warren Buffett

Yatırım yapmadan önce, Forbes’un 2017 yılı itibariyle 77,1 milyar dolarlık serveti olduğunu açıkladığı Warren Buffett’in birkaç kitabını okumak son derece doğru olacaktır. 20. yüzyılın en başarılı hisse yatırımcıları arasında gösterilen Buffett’in denemelerinin ve mektuplarının yer aldığı bu kitap, ekonomi piyasalarındaki rehberiniz olacak.

Borsayı Yenmek – Peter Lynch

Dünya’nın en başarılı fon yöneticileri arasında gösterilen Peter Lynch’in ikinci kitabı olan “Borsayı Yenmek”, Financial Times tarafından en iyi 25 yatırım klasiği arasında gösteriliyor. Lynch’in yatırım felsefesinin sade bir dille anlatıldığı kitap, uzun vadede yüksek kârlılık ve başarı elde etmeniz için tavsiyeler veriyor.

Borsada Rastgele Seyir – Burton G. Malkiel

“Başarılı yatırımlar için, denenmiş stratejiler.”. Kitabın kapağındaki bu cümle bile başlı başına bu kitabın ne kadar önemli bir kaynak olduğunu kanıtlar nitelikte. Malkiel, kendi tecrübelerinden yola çıkarak yatırımda kârı maksimize etmenin yollarını sade bir dille anlatıyor. Klasik ekonomi kitapları arasında yer alan kitap, hisse senetlerinden tahvillere, sigorta sektöründen emlak ve altın yatırımcılığına kadar pek çok alanda yatırımlarınızın potansiyel getirilerini daha yukarı taşımak için ipuçları veriyor.

21. Yüzyılda Kapital – Thomas Piketty

Finans dünyasına girmeden önce, mevcut ekonomik düzen ve bu düzenin tarihi hakkında fikir sahibi olmak son derece yararlı olacaktır. Kitabın yazarı Piketty’nin “Bu, bir ekonomi kitabı olduğu kadar, bir tarih kitabı” dediği “21. Yüzyılda Kapital” bu konuda tam ihtiyacınız olan şey. Hem zamansal, hem de coğrafi verilerin karşılaştırıldığı 15 yıllık bir araştırmanın meyvesi olan bu kitabı okumak size çok şey katacak.

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları – Edwin Lefevre

1923 yılında yayınlanan kitap, günümüzde yatırımlar üzerine yazılmış en başarılı klasiklerden biri olarak kabul ediliyor. Piyasaların unutulmaz spekülatörlerinden Jesse Livermore’un hayatının konu alındığı kitap, kütüphanenizin olmazsa olmazlarından. Livermore’un 12 dolarlık sermayeyle, Amerika ekonomisine yön veren bir yatırımcı olmasının hikâyesi gerçekten umut tazeleyici.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
2