Her gün yüzlerce ev ve araba, hırsızların hedefi oluyor. Güvenli bir bölgede yaşasanız da kimi zaman bundan kaçamıyorsunuz. Ancak birkaç adımda evinizi ve aracınızı hırsızlara karşı daha güvenli hale getirmeniz mümkün.

Atılması Gereken İlk Adım

Güvenliği sağlamak için atmanız gereken ilk adım, yeni taşındığınız eve eğer yoksa çelik kapı taktırmak ve mutlaka kilidini değiştirmek. Çelik kapının arkasına takacağınız süngü hem oldukça düşük maliyetli hem de ekstra güvenlik sağlıyor. Uyumadan önce kapıyı kilitlemeyi ve süngüyü çekmeyi de ihmal etmeyin. Eğer daireniz balkonluysa veya giriş katta yer alıyorsa kapı ve pencere güvenliğine daha da özen göstermelisiniz. Dışarıdan kolay bir hedef olacağını düşünüyorsanız demir parmaklık taktırmayı düşünebilirsiniz.

Değerli Eşyaların Yeri Ev mi?

Çok değerli eşyalarınızı evde bulundurmamaya gayret edin. Ziynet eşyalarınızı ve paranızı banka kasalarında koruyun. Elektronik eşyalarınızın seri numaralarını kaydedin. “Find my phone” gibi uygulamaları her ihtimale karşı açık tutun.

Evde Biri mi Var!

Uzun bir seyahate çıkıyorsanız evde olmadığınızı belli etmemeye çalışın. Telesekreterinize buna dair bir not bırakmayın. Güvendiğiniz bir komşunuzdan size gelen postaları almasını da rica edebilirsiniz. Ancak anahtarınızı yalnızca çok iyi tanıdığınız kişilerle paylaşmanız gerektiğini unutmayın.

Alarm sistemi taktırma fikrini değerlendirin. Şifreli giriş, şüpheli işlemlerde telefonla haber verme gibi hizmetler sunan alarm sistemlerinden birini taktırmak kendinizi rahat hissetmenizi sağlayabilir.

Son Kontroller

Kalabalık şehirlerde araçlara park yeri bulmak sıkıntı olabiliyor. Eğer apartmanınızda otopark yoksa aracınızı açık otoparka veya iyi aydınlatılmış bir yere park edin. Değerli eşyalarınızı araçta bırakmayın. Cam ve kapıların her zaman kilitli olduğundan emin olun. Aracın içinde seyahat halindeyken, özellikle de trafik ışıklarının yoğun olduğu bölgelerden geçerken kapıları kilitli tutun.

Tüm bunları yaptığınız halde yine de hırsızlığa maruz kalabilirsiniz. Bu sebeple tüm güvenlik önlemlerini almanın yanı sıra hırsızlık sigortası da yaptırmanızı öneririz. Farklı firmaların sunduğu sigortaları inceleyin, hem bütçenize hem de şartlarınıza uygun olanı bulun. Poliçeye nakit paranızı, çek ve senetlerinizi, altın ve mücevherler gibi kıymetli eşyalarınızı tek tek eklemeyi unutmayın. Sigortanız çalınan malların yanı sıra hırsızın binaya ve evinize verdiği zararları da karşılamalı.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
21