Kendinize ilk defa bir araba almaya karar verdiniz. Belki de zaten bir arabanız var ama yenilemek istiyorsunuz. Ancak kafanıza takılan bir konu var: İkinci el araba mı yoksa sıfır araba mı tercih etmeli? Harcayacağınız paranın sonuna kadar hakkını vermek istiyorsanız önerilerimize kulak vermeniz, satılık araçlara bakarken doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır.

Bütçe Konusunda Gerçekçi Olun

Satılık araç arayışına girmeden önce, ayırabileceğiniz maksimum bütçenin ne olduğunu belirleyin. Hayalini kurduğunuz sıfır araba, bütçenizi birazcık bile aşıyorsa bu hayalleri şimdilik rafa kaldırın. Çok düşünmeden yaptığınız alım işlemi, borçlar kapıya dayandığında sizi zor duruma sokacaktır. Eğer beğendiğiniz sıfır araba modelinin ikinci elini bulabiliyorsanız bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Bunu değerlendirirken hangi aracı alırsanız alın, aracın daha önce kaza yapıp yapmadığını kontrol etmeniz gerektiğini hatırlatalım.

Araştırmanızı İyi Yapın

İster ikinci el araba olsun ister sıfır araba, günümüzde araç satışlarının çoğu Internet üzerinden yapılıyor. Bu yüzden, Interneti iyi kullanabilmek ve en iyi fırsatı yakalamak önemli. Araştırmanızı araba almadan birkaç ay önce yapmaya başlarsanız, piyasa ve fiyatlar hakkında fikir sahibi olursunuz.

Aklınızda ikinci el araba almak varsa bile, sıfır araç satan sitelere de mutlaka bakın. Farklı dönemlerde çok cazip sıfır araba kampanyaları olabiliyor. Eğer yeterince zaman harcarsanız ve biraz da şanslıysanız, sıfır araç kampanyaları sayesinde uygun fiyata istediğiniz sıfır arabayı alabilirsiniz.

Değer Kaybını Göz Önünde Bulundurun

Sıfır araç almak pek çok yönden avantajlı bir durum. Sıfır arabalar konfor anlamında en gelişmiş teknolojiyle donatılmıştır, herhangi bir bakım ya da tamirat gerektirmez, parçalar ilk kez kullanılıyor olduğu için henüz aşınma, tıkanma, paslanma gibi kullanım kaynaklı arızalarla karşılaşmazsınız ve de araç satış işlemleri, ikinci el arabalara göre çok daha hızlı ve kolaydır.

Ancak sıfır araçların çok büyük bir dezavantajı var: Arabayı aldığınız anda hızla değer kaybeder. İkinci el arabalarda ise bu tip değer kaybı pek söz konusu değil. Ancak tabii ikinci el arabanın yaşı da önemli. Eğer çok yaşlı bir araç aldıysanız onu sonraki yıllarda elden çıkarmanız oldukça zor.

Ayrıca sık sık araba değiştirme gibi bir huyunuz yoksa, sıfır araç almak sizin için daha avantajlı olabilir. Arabasını sürekli yenileyen sürücülerin sıfır araç alması onlar için çok da kârlı bir seçim değil.

Her ne alırsanız alın, araç satış konusunda aceleci davranmayın ve tavsiyelerimizi kaçırmamak için paramkiymetli.com adresini takipte kalın!

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
1