İşsizlik maaşı işveren tarafından iş akdinin feshi durumunda ,kişinin belirli bir süre alabileceği maaşa denir. İşsizlik maaşını alabilmek için şartları yerine getirmiş olmanız ve İŞKUR’a başvuruda bulunmanız gerekmektedir. İşsizlik Maaşı hangi durumlarda alınabilir , koşullarını aşağıdaki başlıklarda görebilirsiniz. 

  • Öncelikle işten çıkarılma durumunun olması gerekir. Kendi isteği ile işten ayrılanlar işsizlik maaşı alamazlar.
  • İş akid feshinden önceki son 120 gün çalışılmış olması gerekir.
  • İş akdinin feshinden önceki son 3 yıl içinde 600 gün süre ile işsizlik sigortasının yatırılmış olması gerekir.
  • Bu şartlara uyan kişilerin başvurularını İŞKUR ‘a bizzat giderek ya da internet üzerinden İŞKUR web sitesini ziyaret ederek yapabilirler. İş akdi feshinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapılması gerekmektedir.
  • Tüm bunlarla birlikte iş akdinin feshinden önceki son üç yıl içindeki sigortalılık süreniz ve işsizlik sigortası primi ödeme durumunuza göre işsizlik maaşını alma süresi belirlenmektedir. Maaş tutarı ise çalışılan son dört ayın prime esas kazançları üzerinden maaş tutarı hesaplanmaktadır. Maaşın asgari ücretin %80’ini geçmemesi gerekmektedir.

Başvuru yaparken işsizlik ödeneği dışında , bu sürede sigortalılık durumunuzun devamı da sağlanmaktadır. Ayrıca işsizlik kaydı yapılarak , istediğiniz mesleki eğitimler için de kayıt yapılması sağlanmaktadır. Yeni bir işe başlanması durumunda işsizlik maaşı kesilmektedir. 

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
2