Araç kasko hizmeti, sigorta şirketleri tarafından kullanıcıların yapabileceği hataların veya başlarına gelebilecek kötü ihtimallerin, yani risklerin sigortalanması için üretilen bir sigorta poliçesidir. Araç kasko paketleri günümüzde Hazine Müsteşarlığı’nın belirlediği Araç Kasko Sigortası Genel Şartları’na göre belirlendiği için tüketicilerin kafasında çok fazla soru işareti oluşmuyor.

Yeni Nesil Araç Kasko Sistemi Nedir?

Hazine Müsteşarlığı tarafından yayınlanan kurallara göre, kasko poliçelerinde ürün içerikleri dört ana grupta toplanıyor. Bu gruplar dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko şeklinde isimlendiriliyor ve satın alınan araç kasko hizmetinin adı, poliçeye büyük harflerle yazılıyor.

Kasko Teminatları Nelerdir?

Kasko kapsamında aracın çarpışması, araca park halindeyken yaşanabilecek çarpma veya devrilme gibi kazalar, aracın yanması veya gerek aracın tamamının gerekse parçalarının çalınması kapsanıyor.

Dar kasko ya da mini kasko adı verilen kasko türü, diğerlerine göre daha dar bir kapsama sahip. Bu tür poliçelerde yukarıda belirtilen hallerden bir veya birkaçı yer almıyor. Örneğin aracın çarpışması kapsama dahil ediliyor, ancak çalınma ihtimaline karşı bir güvence verilmiyor. Dolayısıyla “hem kaskom olsun hem param dursun” diyorsanız tercih etmeniz gereken ürün bu.

Kasko Poliçesi Genişletilmeli Midir?

Sigorta yaptırırken kendinize sormanız gereken en önemli soru, ne tür riskler taşıdığınızdır. Standart kasko paketlerinde sigorta şirketleri her ihtimale karşı güvence vermez. Bu poliçelerde yer almayan bazı hususlar arasında üçüncü kişilerin kötü niyetli hareketleri, anahtar çalınması sonucu aracın çalınması, kemirgen hayvanların zarar vermesi veya bakımsızlık sonucu çürüme gibi hususlar yer alır. Bu tür olaylara karşı daha kapsamlı bir araç kasko paketi almak isteyebilirsiniz.

“Tam kasko” adı verilen araç kasko paketinde ise aracın yarışlara katılması durumunda göreceği hasarlardan sigara yanıklarına, sel baskınlarından doğal afetlere kadar her türlü riske karşı sigorta yapılıyor. Tabii bu tür paketlerin primleri de oldukça yüksek. Dolayısıyla bu tür riskleri taşımıyorsanız, tam kasko seçeneğini değerlendirirken daha iyi düşünmenizde fayda var.

Araç Kasko Paketlerinde Hasarsızlık İndirimi ve Mini Onarım

Araç kasko paketlerinde tüm şirketler yıllara göre değişen oranlarda hasarsızlık indirimi sağlarlar. Bu nedenle özellikle ilk aracınızı alıyorsanız ve yaşınız gençse mutlaka kasko yaptırmanızı öneririz. İlerleyen yıllarda bu kasko hizmetini kesintisiz olarak sürdürmeniz size çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Çünkü ucuz bir araçla indirim elde edip, bu indirimden pahalı araçlarda yararlanmanız da mümkün.

Mini onarım ise bugün birçok kasko şirketi tarafından sunulan ve aracınızdaki minik boya döşeme hasarlarını ücret ödemeden ve hasarsızlık indiriminizi bozmadan yaptırmanızı sağlayan bir hizmet. Araç kasko paketinizde mutlaka mini onarım hizmetinin de bulunmasını öneririz.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
2