Kendi İşinizi Kurmak Bir Ütopya mı? Hiç de Değil!

“Bugün de bitti, bu ay da bitti, bu yıl ne kadar çabuk geçti” derken zaman hızla akıp gidiyor. Üniversite yıllarınıza geri döndüğünüzde ideallerinizle, şu an bulunduğunuz nokta birbirine yakınsa stratejiniz, kararlarınız doğru ve düzenli bir biçimde ilerlemiş, şans size gülmüş demektir.

Sizi tebrik ediyoruz ve şimdi “Ben kendi işimin patronu olmak istiyordum, artık çok mu geç? ” diye soranlar için yazımıza devam ediyoruz. Gelişmiş ülkelerde büyük bir çoğunluk,  güçlü bir firmada çalışmayı hedef edinmişken, bizde kendi işini kurmak herkesin hayali. Unutmayın sadece fikir, iş kurmaya yetmiyor, “Girişimci olmak için para gerekir” diyorsanız parayı son aşamalarda düşünmelisiniz.  Peki neler mi lazım?

1)      Kendinizi tanıyın

Girişimciliğin ilk adımı kendinizi tanımaktan geçer. Kendi işinizi kurmak size ciddi bir motivasyon sağlayacak olsa da, yapacağınız işin sevmeniz  beraberinde mutluluk ve manevi tatmin getirecektir. En önemli noktalardan biri, sektörü de tanımaktır. Girmek istediğiniz sektörü bilmek, bu sektörde deneyim sahibi olmak size ciddi avantajlar sağlayacaktır. İlk amacınız çok kazanmak olmak yerine, daha az borçlanarak yaptığınız işte kendinizi mutlu hissetmek olmalıdır. Kaldıramayacağınız yükün altına girmek, size kısa vadede motivasyon kaybı ve ekonomik sıkıntı olarak geri dönebilir. Şimdi aşağıdaki soruları kendinize sorun ve dürüst cevaplar verin. “ Evet” ler çoğunluktaysa, yolunuza devam edebilirsiniz.

 • Girişimde bulunmak için yeterli heyecana sahip misiniz?
 • Hayallerinizin peşinden gidebiliyor musunuz?
 • İkna kabiliyetiniz kuvvetli olabilir, peki karşınızdakini etkin bir şekilde dinleyebiliyor musunuz?
 • Sorun değil, çözüm üretebiliyor musunuz?
 • Risk almaya cesaretiniz var mı? Kaybetmekten korkmam, tekrar ayağa kalkarım diyenlerden misiniz?

2)      Çevre faktörüne dikkat!

Kendinizi tanıdıktan sonra, çevrenizi analizi edin. Hayaliniz şimdilik bir kenarda dursun, sektörle ve rakiplerinizle ilgili gerçeklerle tanışın.

 • Bu işi başka kimler yapıyor?
 • Müşterilerin beklentileri neler? Bu beklentiler karşılanıyor mu?
 • Zayıf ve güçlü yönler neler?
 • Kriz bekleniyor mu? Bu işe girenlerin sayısı artıyor mu yoksa mevcut işletmeler devretme yoluna mı başvuruyor?
 • Ürün ya da hizmet tanımı nedir? Bu, müşterileriniz için bir istek mi, ihtiyaç mı? Bu işi yapan diğer kişiler bu iş için ne kadar fiyat istiyorlar, sizin fiyatınız ne olacak?
 • Bu işi yapabilmek için kalifiye bir ekip kurabilir misiniz? Yeterli tecrübe, yetkinlik ve bilgiye sahip kişilere ulaşabilir misiniz?

3)      Kaynaklar ve Altyapı

Teknolojik altyapınızı hazırlayın, risklerinizi analiz edin. Başınıza gelebilecek olumsuz durumlar için kriz senaryonuz olsun. Olumsuz bir durumla karşılaştığımızda nasıl baş edeceksiniz? Sektörü yakından takip edin,  verimliliği ve karlılığı izleyin.

4)      Peki ya ekip?

Sizin kadar hevesli ve istekli bir ekibiniz olmasına özen gösterin. Unutmayın heyecan bazen deneyimden daha önemlidir. Fikriniz ekibinizi de heyecanlandırıyor mu?  İyi bir ekip, iyi bir fikri zirveye çıkartacaktır. Hatta bazı durumlarda fikir vasat olsa da, iyi bir ekip bu fikri geliştirerek sizi başarıya ulaştırır.

 • Ekibin işinde gerekli olan bilgiye, tecrübeye sahip mi?
 • İşlerini  yaparken heyecan duyuyorlar mı? Yoksa zorla mı yapıyorlar?
 • Emeklerinin karşılığını verebilecek misin? Ekibin için ayıracağın bütçeyi tamamladın mı?
 • Performanslarını değerlendirmek için gerekli kriterleri ve anahtarları belirledin mi?

5)      Para, Para, Para…

Geldik son noktaya… İşinizin finansal boyutunu gösteren bir para planı (fizibilite) hazırladınız mı?  Hazırladığınız plan yeterince gerçeği yansıtıyor mu? Desteğe veya yönlendirmeye ihtiyaç duyarsanız, hem devletimizin hem de özel sektörün hızla artan destekleri var. Bu destekleri araştırarak, faydalanmak sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır. Nakit akışınızı planlamak, borçlarınızı zamanında ödemek ve gecikme faizlerine maruz kalmamak için ödeme tarihlerinizi özenle belirleyerek, karşılaşabileceğiniz maddi olumsuzluklara karşı tedbirinizi alın.

Unutmayın doğru stratejiler belirleyip, isabetli adımlar attığınız sürece Kendi İşinizi Kurmak bir ütopya değil. Birikiminizi fikrinizle birleştirin, boşa harcanmasına izin vermeyin, hele ki paranız gerçekten kıymetliyse…

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım