Hatırlıyor musunuz geçen hafta daha fazla kazanmak isteyenlere kariyerlerine  yönelik önerilerde bulunmuştuk. Bu hafta, aynı amaç için sosyal hayatta yapılacaklara daha yakından bakacağız.

Mesela teknolojik aletlere yaptığımız onca yatırım; elbette inkâr edilemeyecek kadar hayatımızı kolaylaştırıyor ve iyileştiriyor. Yine de kendimize yaptığımız yatırımla bir tutulabilir mi? Diğer yandan kendimiz için yaptığımız yatırım da belki başlarda küçük çaplı bir masraf gerektiriyor; ama sonrasında misliyle geri ödeyeceği düşüncesi “iyi ki yapmışım” hissi uyandırıyor.

Peki, bu kapsamda neler yapılabilir?

İşte önerilerimiz…

Yeni programlar, hatta klavyede kısayollar öğrenebilirsiniz.

Her gün hangi programları kullanıyorsunuz? Microsoft Word mü, Excel mi? Peki ya Photoshop ve Illustrator? Bu arada yeni program öğrenmeniz keşke yeterli olsa; aynı zamanda hızlı da olmanız gerekli. Bunun en kolay yolu ise kısayollar… Çünkü işlerinizi normalden çok daha kısa sürede tamamlamanızı sağlar.  Kestirmeden gitmeyi seven bir millet olarak bu bilginin değeri, sizce de yeterince açık değil mi? 🙂

Yeni programlarla yetinmeyin, yeni şeyler de öğrenin

Artık o kadar çok bedava ya da ucuz kaynak var ki… Üstelik ulaşılması da bir o kadar kolay…

Mesela bilgisayar programcılığı, edebiyat ya da tarih alanlarında akademik derslerle mi ilgileniyorsunuz? O halde iTunes U yazılımına göz atmak isteyebilirsiniz.

Pek çok alanda uzaktan eğitim imkânı sunan MIT de mutlaka incelenmesi gereken bir başka kaynak.

Tabii bir de Lynda.com var. Muhasebeden yazarlığa kadar seçtiğiniz alana 7 gün boyunca ücretsiz giriş yaparak hangi konuda çalışmak istediğinize kendi deneyiminizle karar verebilirsiniz.

Önceleri bu kadar fazla kaynağa ulaşma şansımız yoktu. Oysa şimdi size katkı sağlayacağını düşündüğünüz hemen hemen her bilgiye, internet üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Madem her şeye ulaşmak bu kadar kolay o halde değerlendirmemek niye?

Uzmanlaşın

Hoşunuza giden bir konu seçin ve bunda uzmanlaşın. Böylece işte kendinize bir niş edinip bu alanda bir yıldız olabilirsiniz. Kulağa tuhaf geliyor olabilir ama biz gayet ciddiyiz. Hem neden olmasın ki?  Takımınızdaki herkesin danışacağı bir uzman olmanın nesi kötü? Üstelik uzmanlaşmak, sizi daha değerli kılacağı gibi işinizde yoğunlaşacağınız ve sizi hoşnut edecek bir alan da yaratacaktır.  Yaptığınız işi sevmiyor olsanız bile belirlediğiniz o alanda uzmanlaşıp önemli bir kişi olabilir, daha iyi işlere yelken açabilirsiniz. Hadi bakalım buna da kayıtsız kalın…

Sosyal beceriler

Tüm bunları yaparken bir yandan da sosyal becerilerinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin. Sosyal beceri derken iletişim gibi, “insan ilişkileri” gibi ölçülemeyen becerilerden bahsediyoruz. Mesela müşteri ilişkileri… Emin olun; bu alan, mesleğiniz ne olursa olsun kendiniz için geliştireceğiniz en iyi sosyal becerilerden biri olacaktır.

Çünkü müşteri ilişkileri demek, iş dünyasında geçerli para biriminin farklı bir şekilde ifade edilişidir. İşte bu nedenle hizmet sunduğunuz tarafı memnun etmek, hem kendinize hem de şirketinize katkı olarak geri dönecektir.

Küçük sıkıntılar

Bir düşünün: Günlük hayatta neler canınızı sıkar? Peki, bunları düzeltmenin bir yolu var mı? Vardır mutlaka, olmaz olur mu? O halde internet tarayıcınızı açın ve favori arama motorunuzu yazın. Size sıkıntı veren her neyse onu aratıp çaresi olup olmadığına bakın. Böyle dediğimize bakmayın. Her zaman bir çare vardır ve çoğu zaman fark edersiniz ki aslında çare sizsiniz. Bu arada sizi rahatsız eden şeyi düzeltme çabanız, hayatınızı iyileştirdiği gibi kendinizi geliştirmenize de katkıda bulunacağından bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. Her şerde bir hayır vardır diye boşuna dememişler demek ki…

Kör noktanızı bulun

Tıpkı araba kullanırken olduğu gibi, her insanın kör noktası vardır: Zayıflıklarımız…  Kendinizi daha güçlü kılmak mı istiyorsunuz o halde zayıf noktalarınızı keşfetmek zorundasınız. Ne üzerinde çalışacağınızı bilmiyor, kendinizi tarafsız değerlendiremiyorsanız bir akrabanıza ya da çalışma arkadaşınıza sormak da aradığınız cevabı bulmanıza yardımcı olabilir. Tabii cevabın kırıcı olmayacak şekilde geleceğini ümit ediyoruz… Zayıf noktanızı bulduğunuza göre şimdi sıra geldi bunun üstesinden gelmeye. Bunu yaparken de onu illa güçlü yanınız haline getirmek zorunda değilsiniz; ortadan kaldırın yeter. Çünkü bugüne dek sürekli yenildiğiniz o zayıflığı alt etmek, kendinizi hiç olmadığı kadar güçlü hissetmenizi sağlayacak. Sizce de yaşanması gereken bir deneyim değil mi?

Bu önerilerden hangisini hayata geçirirseniz geçirin; kendinizi geliştirdikçe artan nitelikleriniz, sizi çok daha fazla kazandıran ve tabii kazanan haline getirecektir. Aramızda bu teklife hayır diyecek olan var mı? Hele bir de paranız kıymetliyken…

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım