Kredi başvuru sürecinde bankalar ödeme geçmişinizden kefilinizin finansal durumuna, sigorta sürenizden maaş bordronuza kadar birçok etkeni değerlendirir. İşte bankaların kredi başvurularına olumsuz cevap vermesinin bazı nedenleri:

Kredi Notunuzun Düşük Olması

Kredi başvurunuzun değerlendirilmesinde, finansal geçmişinizin bir göstergesi olan kredi puanı son derece önemlidir. 0 ile 1900 arasında bir değerle derecelendirilen kredi puanınız 1500’ün altındaysa notunuz düşük olarak değerlendirilir ve başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Kredi notunuzu Findeks’in web sitesinden ya da bankanız ile görüşerek internet bankacılığı aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Ödeme performansı geçmişinizin düşük olması

Geçmiş dönemlerde kredi kartı, kredi ödemeleri ve diğer kredi ürünlerinin ödemelerinde yaşadığınız sorunlar yüzünden kredi başvurunuza olumsuz cevap alabilirsiniz. Gecikmiş ödemelerle asgari tutarı yatırılmamış geçmiş ve güncel borçlar, ödeme performansınızın düşük olduğunu gösterir ve başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir.

Belgelenebilir bir gelirinizin olmaması

Bankalar kredi başvurusu sürecinde, ödemeleri düzenli olarak yapabileceğinizi temin eden bir gelirinizin olduğunu ibraz etmenizi bekler. Çalışmıyorsanız ya da çalıştığınıza dair bir maaş bordrosu ya da sigorta döküm belgeleri gösteremiyorsanız kredi başvurunuz reddedilebilir. Ayrıca birçok banka, çalıştığınız yerde en az 6 aydır düzenli maaş aldığınızı belgelemenizi talep edebilir.

Aynı anda birçok başvuru yapılması

Bankalar diğer bankalara yaptığınız kredi başvurularını görebilir. Aynı anda birçok bankadan kredi talebinde bulunmanız finansal açıdan zor durumda olduğunuz imajı yaratabilir ve bankalar geri ödeme konusunda sizi riskli olarak değerlendirebilir. Dolayısıyla kredi başvurunuza olumlu yanıt alamayabilirsiniz.

Eksik bilgi ve belge bildirimi

Başvuru sürecinde bankaların talep ettiği belgeleri eksiksiz ve doğru olarak teslim etmeniz son derece önemlidir. Eksik veya yanlış belge, kredi başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir.

Gösterilen kefilin yeterli bulunmaması

Kredi notunuz yüksek değilse, kredi başvuru sürecinde bankalar sizden bir kefil göstermenizi isteyebilir. Kefil olarak gösterilen kişinin finansal geçmişi ve kredi notu yeterli görülmediği takdirde başvurunuz olumsuz olarak değerlendirilir.

Kredi Borçlarımı Ödedim, Kredi Notum Ne Zaman Yükselir?

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Findeks Risk Raporu Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım