Günümüzde çoğu tüketici büyük miktarda nakit para ihtiyacını bankalardan kredi çekerek karşılıyor. Bankadan borç alıp faizle ödemek, başta kulağa çok cazip gelmese de ihtiyaçlarımızı giderebilmek için hepimiz, zaman zaman bu yola başvurabiliyoruz. Konut kredisi, araç kredisi ya da ihtiyaç kredisi… Almak istediğiniz kredi türü ne olursa olsun, aşağıda sayacağımız noktalara dikkat etmenizi öneriyoruz.

Hangi Türden Kredi Çekeceğinize Karar Verin

Kredi başvurusu yapmadan önce, karar vermeniz gereken en önemli şey, hangi kredi türünü çekeceğinizdir. Size en uygun kredi çeşidini belirlemek için, kendinize şu soruyu sorun: “Bu parayı ne amaçla kullanacağım?”. Konut kredisi ve araç kredisinin amacı zaten adından belli, ancak ihtiyaç kredisinin tam olarak hangi amaçla verildiğini bilmiyor olabilirsiniz. Sağlık masrafları için sağlık kredisi, evlilik masrafları için düğün kredisi, eve eşya almak isteyenlere eşya kredisi gibi kredilerin hepsi ihtiyaç kredisi şemsiyesi altında toplanıyor.

Kredi Miktarını Belirlerken Dikkatli Olun

Kredi çekmeden önce, mutlaka bütçe değerlendirmesi yapın. Her ay ne kadar taksit ödeyebileceğinizi kararlaştırın ve kredi vadesini buna göre ayarlayın. Kredi faiz oranlarını da göz önünde bulundurarak hareket edin; çünkü krediyi geri öderken aksaklık yaşarsanız, bankadaki kredi notunuz düşer ve bir sonraki sefere krediye ihtiyaç duyduğunuzda, banka size kredi vermeyebilir. Ayrıca ihtiyacınız olan miktardan fazla kredi çekmemeye çalışın. Fazladan çektiğiniz para için fazladan faiz ödemeniz gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın.

En Uygun Krediyi Bulmak İçin Karşılaştırma Yapın

Kredi çekmek için en güvenilir kaynaklar tabii ki bankalar; ancak her banka aynı kredi faiz oranıyla kredi vermeyebiliyor. Bazı dönemlerde kredi kampanyaları oluyor; bu kampanyalarda kredi faiz oranlarında belirli indirimler uygulanıyor. Kredi oranları günlük olarak değişebiliyor, kredi çekerken bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Son olarak ise, kredi konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Paramkiymetli.com adresindeki Kredi konulu makaleleri mutlaka okuyun!

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
5