Kendinize hiç sordunuz mu? Kredi kartı harcamalarınızı kontrol altında tutma konusunda ne kadar başarılısınız? Kredi kartı, pek çoğumuzun nakit yerine kullanmaya başlayıp sonra da vazgeçemediği bir araç. Ama dikkatli olmazsak yarardan çok zararı dokunabilir…

O halde, harcama yaparken ne kadar kontrollü davrandığınızı anlamanıza yarayacak bir değerlendirmeye ne dersiniz? Bu yazımızda, kredi kartıyla harcama yapanların, nasıl kontrolden çıktığını gösteren 5 işaret bulacaksınız. Bu işaretlerden biri bile size tanıdık geliyorsa, kredi kartı kullanımınızı yeniden gözden geçirmenizi öneririz.

  1. Evden kredi kartınız olmadan çıkamıyor musunuz?

Bu durum, kredi kartına fazlasıyla güvendiğinizin ve belli bir harcama seviyesine alışık olduğunuzun işareti olabilir. Kendinize sorun, bir kutu süt almak için dışarı çıkarken, kredi kartını neden yanınıza alma ihtiyacı duyuyorsunuz? Madem kartınızı yanınızda taşımanız, ekstrenizi kabartacak ve harcama dürtüsüne yenilmenizi kolaylaştıracak; o halde neden?

Böyle bir durumda, arada bir bile olsa kartınızı evde bırakıp, bunun ekstreniz ve hatta harcama alışkanlıklarınız üzerinde, olumlu bir etkisinin olup olmadığını gözlemenizi öneririz. Sonuçlar sizin için şaşırtıcı olabilir… 

  1. Aldığınız her şeyi kredi kartınızla mı ödüyorsunuz?

Her türlü parasal işlemi, kredi kartı üzerinden mi yürütüyorsunuz? Puan kazandıran bir kredi kartınızın olması iyi bir şey; çünkü her ay ödül puan alabilmek için faturalarınızın tamamını ödüyorsunuz. Ama eğer kredi kartı borcunuzun tamamını ödemiyorsanız, aldığınız her şeyi kredi kartıyla ödemenin sonuçlarını bir kez daha düşünmenizde yarar var.

Çünkü kredi kartı borcunun tamamını ödememek, borcun zamanla büyüyeceği ve ödemenizin giderek zorlaşacağı anlamına gelir. Dikkatli olun! Ödül kazanacağım derken daha büyük bir bedel ödemeyin.

  1. Plansız alışveriş artık bir alışkanlık haline mi geldi?

Kabul edelim, plansız alışveriş bazen hepimizi pençesine alır. Ama bu durum, cebinde her zaman yüksek limitli kredi kartı bulunduranları daha kolay etkiler… Plansız ya da anlık alışverişin önüne geçebilmek için biraz sağduyulu olmak ve en azından bir süre için aldığınız her şeyi sorgulamak işe yarayacaktır.

Harcama dürtünüzü kontrol etmek için bir başka yol da tüm alışverişleriniz için bütçe yapmak olacaktır. Bizden önermesi…

  1. Bütçe yapıyor musunuz?

Bütçe yapmak, sınırlarınızı bilmenizi sağlar. Böylece onların ötesine geçmezsiniz. Birçok sağduyulu kredi kartı kullanıcısı, harcamalarını bu sayede kontrol altında tutabiliyor. Ama bütçe yapmak, elbette tek başına yeterli olmayacak. Yaptığınız bütçeye uymalısınız da… Alışkanlık haline gelinceye dek biraz zorlansanız bile sonucu görünce vazgeçemeyeceğinize eminiz. 

  1. Kredi kartınızı iptal ettirme fikri, sizi korkutuyor mu?

Kredi kartınız olmadan evden çıkamıyorsanız, siz mi kartı kontrol ediyorsunuz yoksa kart mı sizi, tekrar düşünme zamanı gelmiş demektir. Cüzdanınızda kredi kartı olmadan hiçbir şey yapamayacağınızı düşünmekten artık vazgeçin! Çoğu insan, tüm alışverişlerinde nakit kullanmayı daha sık tercih ederken, bunun özgürleştirici olduğunu da vurguluyor.

Siz, belki de bu işaretlerden hiçbirini kendinizde göremediniz. O halde bir tebriği hak ettiniz. Çünkü şanslı azınlıktasınız! Görünen o ki sağduyulusunuz ve kredi kartınızın kontrolünü kendinizden başka kimseye bırakmaya da niyetiniz yok. Ama siz yine de hemen rahatlamayın; kredi kartı kullanımınızı ve harcamalarınızı daima kontrol altında tutmanız çok önemli. Gözünüz hep kartlarınızın üzerinde olsun. Unutmayın, paranız kıymetli!

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım