Kredi kartınızı kaybettiyseniz ya da kartınızın çalındığını düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken şey soğukkanlı olmak ve zaman kaybetmeden bankanızı aramak. İki kolay adımda banka hesaplarınızı ve kartınızı korumaya alıp, olası zararlardan kurtulabilirsiniz:

Kart İptali

Banka ya da kredi kartınızı kaybettiğinizi ya da kartın çalınmış olabileceğini düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken vakit kaybetmeden kartı iptal ettirmektir.

Kredi kartınızın çalındığından emin değilseniz bile, kartı bulamıyorsanız aramakla daha fazla oyalanmayıp hemen bankanızla iletişime geçmeniz son derece önemlidir. Böylece kartınızın başkası tarafından kullanılmasının önüne geçebilirsiniz. Bankanızı aradığınızda yönlendirmeleri takip ederek sıra beklemeden, sadece kayıp ve çalıntı kredi kartı ile ilgilenen müşteri temsilcisine bağlanabilir ve kapama talebinizi bildirebilirsiniz. Müşteri temsilcisi kartınızı iptal eder ve hesabınızı koruma altına alır. İptal edilen kart yerine farklı bir numaraya ve güvenlik koduna sahip yeni bir kart isteyip istemediğinizi sorar. Yeni kart talebinde bulunursanız, kartınız en fazla iki hafta içerisinde bankada kayıtlı olan adresinize gönderilir.

Çalıntı ya da kayıp kredi kartı bildiriminde bulunduktan sonra, hattan ayrılmadan hesabınızda herhangi bir şüpheli işlem yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesini istemelisiniz. Eğer bilginiz dışında şüpheli harcamalar yapılmışsa zaman kaybetmeden “harcama itirazı” yapmanız gerekir.

Harcama İtirazı

Kaybolan ya da çalınan kartınız siz durumu fark edip bankaya bilgi verene kadar başkalarının eline geçmiş ve kullanılmışsa bankanıza harcama itirazında bulunabilirsiniz.

Bankanızın müşteri temsilcisine ulaşarak durumu anlatmanız durumunda size bir harcama itiraz formu gönderilir. Bu formu doldurduktan sonra en yakın karakola giderek şüpheli işlem ve çalınan kart hakkında tutanak tutturmalı ve forma eklemelisiniz. Eğer yapılan harcamaların sizin tarafından yapılmadığını kanıtlarsanız banka bu harcamalardan sizi sorumlu tutmayacaktır. Yine de her bankanın farklı uygulamaları ve kart sigorta sistemleri vardır. Bazı bankalar sizi 150 TL’ye kadar sorumlu tutarken, bazıları şifre saklama yükümlülüğünün sizde olduğu gerekçesiyle tüm harcamalardan sizi sorumlu tutabilir.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
1