Amacımız, kesinlikle öğüt vermek değil! Sadece bizim yüzlerce deneyim sayesinde öğrendiklerimizi, kendinizi borç batağında bulmadan fark edebilin istiyoruz o kadar…

Mesela…

Yalnızca bir kredi kartınız olsun; o da acil durumlar için…

Pek çoğumuz gibi sizin de hatırı sayılır miktarda kredi kartı borcunuz olduğundan eminiz. Muhtemelen birden çok kartınız var ve siz her fırsatta bu kartların hakkını vermekten çekinmiyorsunuz (!) Oysa kredi kartı kullanımınızı, acil durumlarla sınırlandırabilirsiniz. Mesela arabanız bozulup da işe gitmek için araca ihtiyacınız olduğunda kullanmak gibi… Böyle bir durumun ihtiyaç olduğuna şüphe yok.  Peki ya normal koşullarda paranızın yetmeyeceği meblağlarda alışveriş yapmanıza ne demeli?

Bir bütçe yapın ve ona sadık kalın

Kabul ediyoruz çoğu zaman uygulaması, söylemesi kadar kolay olmayabiliyor. Özellikle de temel ihtiyaçlar söz konusu olduğunda… Yazın, doğalgaz faturası mesele değil. Ama ya kışın? Hele bu kış, hangimiz dolar yakmayı göze alabilir ki? Bu nedenle, geçen yılki faturalarınızın bir ortalamasını alın ve buna göre hazırlığınızı yapmaya şimdiden başlayın.

Beklenmedik harcamalara hazırlıklı yakalanın

Mesela tatildeyken yiyecek harcamaları, daima beklenenden daha yüksek olur. O halde olası masrafları hesaplarken, tahminlerinizi hep yüksek tutun. Ay sonlarında biraz para arttırmanın, yetiştirememekten daha iyi olacağına şüpheniz olmasın.

“Hayır” demeyi öğrenin

Şu kesin: Almayı istediğimiz şey konusunda, kendimizi ikna etmede üstümüze yok. Peki bununla nasıl baş edeceğiz? İşte size işe yarar bir ipucu: Para harcamanız gerektiğine dair sebepler bulmanız gerekiyorsa, bulmayın! Bu kadar basit. Hatta bu, sizin için bir tür alarm işlevi görsün.

Ayrıca, çocuklarınız yeni kıyafetler, oyuncaklar ya da aktiviteler için para ya da başka bir şey istiyorsa ve sizin de harcayacak fazla paranız yoksa “hayır” demekten çekinmeyin. Bunu yaptığınız için suçluluk duygusuyla boğuşmanıza da gerek yok! İçiniz öyle rahat edecekse bunun, paranın değeri ve öncelikleri sıraya sokmakla ilgili bir ders olduğunu düşünün. Üstelik çocuklarınız da yetişkin olduklarında size teşekkür edeceklerdir. Bugün olmaz belki yarın 🙂 Merak etmeyin, çabuk büyüyorlar.

Faturaları ödedikten sonra keyfinize bakın

Günümüzde herkes kendini hak sahibi görüyor. Mesela finansal anlamda ebeveynlerinin sınırlarını zorlayan çocuklar sizin de dikkatinizi çekiyordur.  Bu duruma, özellikle ebeveynlerin çalıştığı ailelerde çocuğuyla fazla ilgilenemediği için suçluluk giderme yöntemi olarak sıkça rastlıyoruz. Tabii çocukların bu durumdan nasıl istifade ettiklerine de…

Sinemaya gidemeseniz de dışarıda yemek yiyemeseniz de arkadaşlarınızla dışarı çıkmak için bakıcı tutamasanız da hem siz hem çocuklarınız için hayat devam edecek. Keyif aldığınız bir şeyi yapacak paranız olmasa da yaşamaya devam edeceksiniz mecbuuurrr 🙂

İyisi mi siz, fatura ve market gibi zorunlu harcamalarınıza öncelik verin; sonrasında paranız kalırsa keyfi harcamaların peşine düşün. Çünkü paranız kıymetli; kredi kartı borcu ise tehlikeli… O halde karar vakti; riske girmeye değer mi?

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım