İlk kredinizi çekmeden önce başvuru süreci ve sonrası hakkında bilgi sahibi olmak hem daha avantajlı bir kredi anlaşması yapmanıza yardımcı olur hem de başvuru sürecini çok daha kolay bir hale getirir.

İşte ilk kez kredi alırken “sözleşmeleri iyi okuyun” tavsiyelerine ek olarak göz önünde bulundurmanızda fayda olan öneriler…

Kredi İhtiyacınızı İyi Belirleyin

Bankalar farklı kredi türleri için çeşitli kampanyalar ve avantajlar sunar. Çekeceğiniz krediyi ne için kullanacağınıza karar vererek ihtiyacınıza yönelik uygun bir krediye başvurabilir ve avantajlardan yararlanabilirsiniz. Bankalarda eğitim, girişimcilik, ihtiyaç, tatil, düğün ve birçok farklı ihtiyaca göre farklı şartlar sunan seçenekler bulabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için, kampanyalar hakkında bilgilenmek için mutlaka bankadaki müşteri temsilciniz ile detayları görüşmelisiniz.

Bankalar Arası Karşılaştırma Yapın

Kredi almak isteyenler genellikle ilk olarak önceden de müşterisi oldukları bankayı tercih ederler. Ancak bankaların kredi teklifleri ve şartları farklılık gösterir. İhtiyacınız olan kredi türüne karar verdikten sonra bankaların sunduğu imkânları ve koşulları iyice inceleyin. Bankaların teklifleri arasında karşılaştırma yaparak size en uygun krediye karar verin. Faiz oranları, vade süresi, sigorta poliçe bedelleri gibi kıyaslama yapmanız gereken birçok konu bulunuyor.

Kredi Puanınızı Öğrenin

Kredi kullanmak için kredi notunuzun banka kriterlerini karşılıyor olması gerekir. 0 ile 1900 arasında değerlendirilen kredi notunuz 1500’ün üzerindeyse kredi başvurunuza olumlu cevap alma olasılığınız yüksektir. Ancak 1500’ün altında olan kredi puanları düşük olarak değerlendirilir ve finansal güvenilirliğiniz bankalar tarafından yeterli görülmeyerek kredi başvurunuz reddedilebilir. Findeks web sitesinden ya da bankalar aracılığıyla kredi notunuzu sorgulatarak puanınızı öğrenebilir, finansal itibar ve zaman kaybının önüne geçebilirsiniz.

Bir Ödeme Planı Oluşturun

Kredi borçlarınızı düzenli olarak ödemeniz son derece önemli. Alacağınız kredi miktarına göre kendinize bir ödeme planı oluşturun ve bu plana sadık kalın. Kredi çekmeden önce yapacağınız bir ödeme planı, bu krediyi karşılayıp karşılayamayacağınız hakkında da fikir verecektir. Düzenli olarak ödeme yapmakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız alacağınız kredi miktarını yeniden gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

Kredi Aldıktan Sonra Yapılandırma Fırsatlarını Takip Edin

Kredi alım süreciniz tamamlansa bile güncel faiz oranlarını takip etmeyi unutmayın. Kredi aldığınız banka daha avantajlı bir teklif sunuyorsa bankanızdan kredi ödemelerinin yapılandırılmasını talep edebilirsiniz. Ancak bankalar bu işlem için sizden ek bir ödeme talep edebilir; faiz indirimiyle elde ettiğiniz avantajın, yapılandırma işlemi bedelinden fazla olup olmadığına dikkat etmenizi öneririz.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Kredi Başvurum Neden Reddedildi?

Kredi Borçlarımı Ödedim, Kredi Notum Ne Zaman Yükselir?

Kredi Ödemelerim Gecikirse Ne Olur?

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım