Kredi ürünlerinden faydalanmak için son derece önemli olan kredi puanı hakkında birçok şehir efsanesi ve hatalı bilgi kulaktan kulağa yayılıyor. İşte kredi notu hakkında doğru bilinen yanlışlar…

Yanlış: Kredi notunu sık sık sorgulamak kredi notunu düşürür.

Kredi notu sorgulaması Findeks’in ve bazı bankaların müşterilerine sunduğu bir hizmettir. Kredi notunuzu dilediğiniz zaman sorgulatabilir ve son durumunu öğrenebilirsiniz. Sorgulama sıklığıyla kredi notunun yüksekliği arasında herhangi bir bağ yoktur.

Yanlış: Kişinin geliri direkt olarak kredi notunu etkiler.

Kredi notunuzun aylık ya da yıllık gelirinizle bir ilgisi yoktur. Bu nedenle düşük gelirli birinin düşük bir kredi puanına sahip olacağı bilgisi yanlıştır. Kredi notunuz için önemli olan, mevcut borçlarınızı düzenli olarak ödeyebiliyor olmanızdır.

Yanlış: Birçok kredi kartına sahip olmak kredi puanını yükseltir.

Kredi kartlarınızın kullanımı kredi notu belirlenirken göz önüne alınıyor olsa da kredi kartlarınızın miktarı puanınızı etkilemez. Önemli olan kredi kartınızın limitinin harcama miktarına oranıdır. Kredi notunuz hesaplanırken kredi kartlarınızın sayısına değil, kartlarınızın ödemelerini zamanında yapıp yapmadığınıza dikkat edilir.

Yanlış: Herhangi bir kredi ürününün dönem borcunun ödenmemesi kredi notunu düşürür.

Kredi ödemelerinizdeki aksamalar tabii ki kredi notunuzu düşürür, ancak dönem borcunuzun asgari tutarını ödemeniz durumunda kredi notunuz olumsuz etkilenmez. Kredi puanınız ancak ödenmesi gereken asgari tutarı ödemediğinizde düşer.

Yanlış: Hiç kredi kullanmayan birinin kredi puanı yüksektir.

Kredi notunuz hesaplanırken, bir önceki kredi işlemlerinizden referans alınır. Eğer daha önce hiçbir kredi ürünü kullanmadıysanız değerlendirilebilecek herhangi bir ödeme geçmişiniz yok demektir. Bu durumda kredi alma şansınız, daha önce hiç kredi kullanmamış biriyle önceden kredi ürünlerinden faydalanmış ortalama bir puana sahip biriyle hemen hemen eşittir diyebiliriz.

Yanlış: Sürekli kredi kullanmak kredi notunu düşürür.

Kredilerinizi düzenli olarak zamanında ödüyorsanız sık kredi kullanmak notunuzu düşürmez, tersine yükseltir. Kredi borçlarınızı sorunsuz olarak ödüyor olmanız bankaların gözündeki güvenilirliğinizi ve dolayısıyla kredi puanınızı artırır.

Yanlış: Kişisel borçların kredi puanı üzerinde bir etkisi yoktur.

Kişinin olumsuz finansal durumu, kredi başvurusunun yapıldığı bankaya olmasa bile ödenmemiş ve geciktirilmiş borçları, kredi puanını, kredi ürünlerindeki faiz ve limit durumunu direkt olarak etkiler.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
1