Ödenmemiş ve gecikmiş borçlar ve güncel kredi ödemeleri gibi etkenler kredi notunuzu olumsuz etkileyerek düşmesine neden olabilir. Kredi puanınız düşükse yeni kredi başvuruları gibi finansal işlemlerden önce bu notu yükseltmeniz gerekir. Tamamlanmış kredi borcu, düzenli ödenen faturalar ve banka hesaplarındaki olumlu hareketler kredi puanınızı yükseltmenize yardımcı olur. Peki, kredi puanı ne sıklıkla güncellenir?

Kredi notu nedir?

Güncel finansal aktiviteleriniz ve finansal geçmişiniz incelenerek analiz edilir, elde edilen sonuç bir puanlama sistemiyle değerlendirilir ve bu sistemde elde ettiğiniz puana kredi notu denir. Türkiye’de bu raporlama ve puanlandırma işlemi Kredi Kayıt Bürosu’na (KKB) bağlı olan Findeks firması ve bazı bankalar tarafından yapılıyor.

Kredi puanı 0 ile 1900 arasında bir değerdir. 1500 puandan altı genellikle düşük olarak kabul edilir ve kredi başvuruları ve kredi kartı taleplerinize olumsuz cevap almanıza neden olabilir.

Kredi notu hangi aralıklarla güncellenir?

Kredi notunuz, etkileşim halinde olduğunuz finans kuruluşlarının KKB’ye yaptığı bilgilendirmeler sonrasında güncelleniyor. Kredi notunun aylık olarak güncellendiğine dair genel bir yargı olsa da bu konuda kesin bir süre dilimi vermek doğru olmaz. Finans kuruluşlarının KKB’ye yaptığı bildirimler aylık olabildiği gibi daha uzun zaman periyotlarında da olabilir. Bu yüzden kredi notunun kesin olarak ayda bir güncellendiğini söyleyemeyiz.

Bu süreç nasıl hızlandırılabilir?

Ödemelerinizi tamamladıktan sonra başka bir bankada kredi işlemi yapmak istiyorsanız, kredi notunuzun güncellenme süresi bu süreci olumsuz etkileyebilir. Güncel ödeme işlemleriniz anlık olarak sisteme yansımadığı için yeni kredi başvurusu yapılan banka, kapatılan borçlarınızı hemen göremeyebilir ve talebinize olumsuz yanıt verebilir. Bu durumun önüne geçmek için kredi notunuzun yükselmesini beklemenize gerek yok. Borçlarınızı kapadığınız bankadan, kredinin ödendiğine dair bir belge alarak yeni kredi başvurularınızda bu belgeyi kullanabilirsiniz.

Buraya kadar gelmişken kredi notu ile ilgili aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz:

Kredi Notu Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Kredi Ödemelerim Gecikirse Ne Olur?
Kendi İyiliğiniz İçin Kredi Raporunuzu Düzenli Takip Edin…
Kredi Raporu ile Kredi Puanı Arasındaki Farkı Bilen Var mı?

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
1